Živnostníkom a ostatným SZČO minimálne zdravotné odvody stúpajú o viac ako 150 eur ročne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minimálne zdravotné odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa od januára tohto roka zvyšujú o 13 eur mesačne. Sadzba zdravotných odvodov pre SZČO totiž ide nahor zo 14 % na 15 %. Ide o súčasť konsolidačného balíčka vlády Roberta Fica.

Keďže minimálny vymeriavací základ vzhľadom na rast priemernej mzdy na Slovensku stúpa z vlaňajších 605,50 eura na tohtoročných 652 eur, minimálne zdravotné odvody pre živnostníkov a ostatných SZČO idú nahor z 84,77 eura na 97,80 eura mesačne.

Ak by vláda sadzbu odvodov pre SZČO ponechala na úrovni 14 percent, minimálne mesačné zdravotné odvody by od januára stúpli na 91,28 eura.

Od začiatku tohto roka sa zvyšujú zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpa z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu. Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachováva. Zvýšenie sadzby poistného zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a tzv. samoplatiteľa nezmení čistý príjem zamestnanca, avšak zníži čistý príjem samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať