Známy lekár vyzýval k nedodržiavaniu opatrení proti COVID-19. Budeme to riešiť, ak príde podnet, hovorí šéf komory

Protest proti vláde Matoviča
Účastníci počas protestu organizovaného stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) proti vláde Igora Matoviča a protiepidemiologickým opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 pred Prezidentským palácom. Bratislava, 12. december 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Protestu, ktorý sa v sobotu uskutočnil na Hodžovom námestí v Bratislave, sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Organizovali ho Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Okrem viacerých členov tejto strany tu verejne bol a vystúpil aj všeobecný lekár Peter Lipták.

Ten je známy najmä z reportáže televízie Markíza, kde nazýval úplatky darmi a povedal, že mu ich dávajú samotní pacienti.

Na sobotnom proteste Lipták vyzýval ľudí, aby nedodržiavali protipandemické opatrenia. Napríklad pravidlo ROR (rúško, odstup, ruky), ktoré patrí medzi základné na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.

Vo voľnom čase

Čo na jeho konanie hovorí šéf Slovenskej lekárskej komory? Portál vZdravotníctve.sk sa pýtal Mariana Kollára, či budú postihovať svojho kolegu, ktorý sa stavia proti nariadeniam vlády aj epidemiológov.

Nechcem sa vyjadrovať k tráveniu voľného času pána Liptáka, to nám neprináleží, ale Slovenská lekárska komora určite presadzuje všetky opatrenia, ktoré môžu jedine zvýšiť ochranu všetkých obyvateľov,“ povedal prezident komory.

Podľa jeho slov sú to konkrétne najmä opatrenia ako nosenie rúšok, osobná hygiena a odstup, ale aj „čo najmenšie zhromažďovanie sa“. Väčšina z prítomných na proteste, ktorého sa Lipták zúčastnil, na tvári nemala rúška a tiež nedodržiavali odstupy.

Doktor Lipták ľudí priamo vyzýval, aby konali proti nariadeniam vlády, združovali sa, nenosili rúška a netestovali sa. Prezident lekárskej komory hovorí, že ak by na jeho konanie prišiel podnet na Kontrolný výbor SLK, budú sa ním zaoberať.

Podnet na kontrolný výbor

„Samozrejme, ak ten podnet príde, tak určite si ho overíme. Respektíve, ak bude z dôveryhodného zdroja, tak určite sa ním kontrolný výbor zaoberať bude,“ povedal Kollár s tým, že takýto podnet zatiaľ neprišiel.

Ak Kontrolný výbor komory pri prešetrovaní sťažnosti zistí, že je dôvodné podozrenie, že zo strany člena komory došlo ku konaniu, ktoré je disciplinárnym previnením, podá návrh na začatie disciplinárneho konania Disciplinárnej komisii komory.

Za disciplinárne previnenie možno členovi SLK uložiť písomné napomenutie v prípade prvého porušenia niektorej z povinností alebo pokutu do výšky 331 eur za opakované porušenie niektorej z povinností.

Lipták sa bráni

Doktor Lipták sa bráni, že bezpečnostné nariadenia nespochybňuje, ale rozširuje ich. „Ja hovorím len o tom, že je treba dať dôraz aj na prevenciu, profilaxiu, a že je potrebné dať dôraz aj na liečbu,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.

V rámci prevencie lekár spomína užívanie vitamínu D či nízkej dávky acylpyrínu pri rizikových skupinách. Podľa jeho slov v iných štátoch tieto a aj iné lacné a dostupné „nástroje“ využívajú.

Doktor Lipták tiež tvrdí, že na ochorenie spôsobené vírusom COVID-19 existuje účinná liečba, ktorú však Slovensko nevyužíva. „Pri liečbe pacientom podávame neúčinné antivirotikum Remdesivir miesto toho, aby sme liečili lacnejším a účinným Ivermektínom,“ hovorí.

Škodlivé rúška

Problém vidí aj v nosení rúšok. Je presvedčený, že človek by mal mať ústa prekryté iba vtedy, keď je v riziku. „Nikde sa nezistilo, že by takéto celoplošné nosenie rúška malo nejaký vplyv na zníženie počtu pacientov s COVID-19,“ doplnil lekár.

Podľa Liptáka sa prejavujú, práve naopak, nepriaznivé dôsledky nosenia rúška. „Rúško nie, že znižuje infekty (drobné zápalové ložiská v orgáne, z ktorých sa infekcia šíri do organizmu, pozn. vZdravotníctve.sk), ale zvyšuje infekty,“ tvrdí.

Lipták tiež zdôraznil, že je zásadne proti plošnému noseniu rúšok. Rovnako k rúšku pristupuje aj vo svojej ambulancii. „Keď ja mám svoje ordinačné hodiny, ja nenosím rúško, ja si ho nasadzujem vtedy, keď je treba,“ hovorí.

„Testovanie je nezmysel“

Postup vlády Lipták kritizuje aj v súvislosti s testovaním. Je presvedčný, že antigémové aj PCR testy majú vysokú chybovosť. „Testovanie je úplný nezmysel, treba testovať iba chorých ľudí, nie zdravých, lebo tie testy sú úplne na nič,“ povedal.

Dodáva, že sa opiera o niekoľko výskumov, z ktorých podľa jeho slov vyplýva, že napriek pozitívnym testom ľudia nemali v tele „živý“ vírus, a teda údaje o infikovaných pacientoch sú skreslené.

Pochybenie vo svojom názore Lipták nepripúšťa. „Ja ako lekár rozumiem tej problematike a ja musím ísť aj vlastným príkladom a ukazovať ľuďom cestu z tohto marazmu,“ dodal s tým, že za zlú pandemickú situáciu môže podľa neho vláda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KollárMarian KotlebaMilan MazurekMilan UhríkPeter Lipták
Firmy a inštitúcie ĽSNS Kotlebovci-Ľudová strana Naše SlovenskoSLK Slovenská lekárska komora