BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Za rozsudkom Najvyššieho súdu nerozpustiť politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko je aj slabá argumentácia prokuratúry.
Tvrdí to odborník na extrémizmus z organizácie Globsec Daniel Milo. Podľa neho nebol výkon zástupcov Generálnej prokuratúry SR na verejnom prejednávaní žaloby začiatkom apríla príliš presvedčivý. Milo to uvádza na svojej facebookovej stránke.
„Nebol som jediný, kto ohodnotil výkon zástupcov Generálnej prokuratúry ako nie príliš presvedčivý. Stále som však dúfal, že samotný návrh GP, na ktorom pracovala niekoľko mesiacov, bude dostatočne odôvodnený a podložený napríklad aj o judikatúru ESĽP v podobných prípadoch ako Vona.vs. Maďarsko,“ uviedol s tým, že pondelkový rozsudok nie je dôkazom o bezmocnosti inštitúcií, ktoré by mali chrániť demokraciu. Je skôr o kvalite a pripravenosti jednotlivých zložiek.
Dopady budeme niesť všetci
„Nemal som dobrý pocit z verejného prejednania návrhu a spôsobu argumentácie GP pri predkladaní žaloby na rozpustenie ĽSNS. Bohužiaľ, pondelkové rozhodnutie NS SR ho potvrdilo,“ uviedol a pripomenul aj tvrdenia predsedníčky senátu, podľa ktorej súdu neostávala iná možnosť, než žalobu zamietnuť, lebo žalobca neuniesol dôkazné bremeno.
Aktualizované: Kotlebovci pokračujú, súd nezrušil Ľudovú stranu Naše Slovensko
„Dopady budeme niesť všetci ešte dosť dlho. K následkom toho, čo bude znamenať prípadné rozpustenie ĽSNS, sa vyjadrovali mnohí, argumentujúc, že to nebude mať význam. K tomu, čo bude znamenať nerozpustenie, sa vyjadroval málokto. A tie následky sú pritom oveľa závažnejšie,“ pokračoval Milo, ktorý ako odborník pôsobil na ministerstve vnútra a radil aj Lucii Žitňanskej ako ministerke spravodlivosti.
Za príklad dáva Česko
Návrh na rozpustenie musí byť podľa neho podložený relevantnými dôkazmi a založený na jasnej právnej argumentácii. Ako príklad dáva susednú Českú republiku.
„Po prvotnom fiasku s rozpustením Dělnickej strany tím špičkových právnikov, policajtov a expertov sedel niekoľko mesiacov nad druhým návrhom, ktorý bol v roku 2010 úspešný práve preto, lebo bol detailne prepracovaný a podložený argumentmi,“ pripomenul Milo.
Problémom slovenskej obžaloby boli argumenty, týkajúce sa referenda o členstve v Európskej únii a NATO, ktoré chce Kotlebova strana uskutočniť. Milo vyčíta aj argumentáciu neprávoplatnými rozhodnutiami v trestných veciach týkajúcich sa členov ĽSNS.
Politická strana Mariana Kotlebu ĽS NS môže pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom v pondelok päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR, ktorý žalobu generálneho prokurátora SR zamietol.