- aktualizované 24. augusta 2022, 14:50
Zamestnancom neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, zamestnancom vybraných subjektov vykonávajúcich terénnu sociálnu prácu a zamestnancom vykonávajúcich opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v akreditovaných neštátnych subjektoch štát vyplatí jednorazovú odmenu vo výške 500 eur.
Spolu s nákladmi zamestnávateľa na zaplatenie odvodov pôjde o dotáciu v sume 676 eur, čo zodpovedá celkovej cene práce. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.
Inflačná pomoc vlády
Ide o opatrenie, ktoré je súčasťou inflačnej pomoci vlády a jedným z nástrojov na zmiernenie následkov vysokej inflácie.
Slovensko má už štyri rodinné poradne, poskytujú bezplatné služby pre páry či jednotlivcov
Rezort práce a sociálnych vecí týmto krokom podporí zamestnancov pracujúcich v sociálnych službách, na ktorých sa nevzťahuje dodatok ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa o 500-eurovej odmene pre zamestnancov verejného sektora.
Žiadosť treba podať do septembra
„Nezabúdame ani na zamestnancov sociálnych služieb,“ povedal po rokovaní vlády premiér Eduard Heger (OĽaNO). Jednorazovú odmenu v sume 500 eur podľa neho dostane takmer 15-tisíc zamestnancov pracujúcich v sociálnych službách. Celkové výdavky na vyplatenie týchto odmien podľa premiéra dosiahnu 10 miliónov eur.
Ako doplnil minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina), 500-eurovú odmenu tak dostanú aj zamestnanci pracujúci v neverejných zariadeniach. Žiadosti o dotácie je podľa neho potrebné podať do konca septembra tohto roka, pričom dotáciu na odmeny rezort práce a sociálnych vecí vyplatí do konca tohto roka.
Upraví sa aj infekčný príplatok
Schváleným nariadením vlády sa tiež upravujú podmienky poskytnutia tzv. infekčného príplatku zamestnancom zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny.
Cez dotáciu na podporu humanitárnej pomoci sa nariadením vlády stanovila možnosť poskytnúť dotáciu vo výške 405 eur na infekčný príplatok. Aktuálne je podmienkou poskytnutia infekčného príplatku predloženie rozhodnutia o nariadení karanténneho opatrenia v zariadení príslušným orgánom verejného zdravotníctva z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19.
Úrady v júni vyplatili najvyššiu sumu sociálnej pomoci od januára 2004. Čo je za týmto nárastom?
„Dlhodobá vyťaženosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku a s tým spojené nevydávanie rozhodnutí a nariadení karanténneho opatrenia v zariadení však v niektorých prípadoch znemožňuje zariadeniam požiadať o predmetnú dotáciu,“ upozorňuje rezort práce.
Rozhodnutie o nariadení karanténneho opatrenia v zariadení príslušným orgánom verejného zdravotníctva preto už nebude potrebné priložiť k žiadosti o dotáciu.