Zamestnávatelia diskutovali s vládnymi predstaviteľmi, žiadajú stabilné podnikateľské prostredie a rozumné reformy – VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
RUZ, výročný snem
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stabilné podnikateľské prostredie, predvídateľné zákony a rozumné reformy, a tiež efektívny trh práce, aj toto zdôraznili zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) v diskusii s vládnymi predstaviteľmi počas výročného snemu RÚZ.

V centre pozornosti boli výzvy, akými sú konsolidačné opatrenia, rastúce náklady firiem či legislatívna neistota – diskusie s ministrami potvrdili, že bez skutočného sociálneho dialógu a systémových zmien Slovensko riskuje stratu konkurencieschopnosti viac než kedykoľvek predtým.

Na smene vystúpila aj Saková

Na sneme RÚZ vystúpila aj podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. „Podnikatelia sú partnerom súčasnej vlády a spoločne musíme hľadať riešenia problémov, pred ktorými stojíme. Či už ide o vysoké ceny energií, hrozbu nových ciel na medzinárodnom trhu alebo náročnú konsolidáciu verejných financií. Chceme spoločne nájsť riešenia, ktoré umožnia firmám na Slovensku prosperovať, vytvárať nove pracovné miesta a aj spravodlivo odmeňovať svojich zamestnancov,“ zdôraznila Denisa Saková, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR.

Naše firmy čelia rastúcemu tlaku – kombinácia geopolitického napätia, neúmerne vysokých cien energií v porovnaní s tretími krajinami a nadmernej regulácie EÚ ohrozuje ich konkurencieschopnosť a existenčne zasahuje viaceré sektory. Európa musí konať komplexne a pragmaticky – nestačí deklarovať ambície, treba vytvárať reálne podmienky na ich naplnenie,“ zdôraznil Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko čelí vážnym výzvam

Viceprezident RÚZ Robert Spišák upozornil na fakt, že Slovensko v rámci EÚ aj regiónu V4 čelí vážnym výzvam v oblasti konkurencieschopnosti a výšky miezd. „Slovensko spolu s celou Európskou úniou prehráva v globálnej ekonomickej súťaži – dôsledky pritom už dnes bolestivo pociťujú ľudia na vlastnej životnej úrovni. Ak EÚ a Slovensko radikálne nezmenia svoju hospodársku politiku, namiesto rastu nás čaká len stagnácia a postupný úpadok,“ varuje Spišák.

Namiesto ďalšieho zvyšovania daní a odvodov musí vláda konečne obrátiť pozornosť na to, čo ekonomiku skutočne drží nad vodou – zdravé podnikateľské prostredie,“ zdôraznil Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Férové podnikateľské prostredie

Chceme vytvoriť férové podnikateľské prostredie, ktoré podporuje zamestnanosť a spravodlivé pracovné podmienky. Ľuďom chceme dať šancu na skutočnú prácu namiesto závislosti od sociálnych dávok a riešime aj zneužívanie fiktívnych živností,“ reagoval Erik Tomáš, predseda Hospodárskej a sociálnej rady SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Únia zamestnávateľov apelovala na vládu, aby upustila od prijímania zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, podporila predvídateľnosť podnikateľského prostredia, posilnila kvalitu vzdelávania a nastavila podmienky pre spravodlivú a realizovateľnú zelenú transformáciu.

„Potrebujeme Slovensko, ktoré ponúka konkurenčné prostredie pre podnikanie a podporuje inovácie, rozvoj a investície. V súčasnej zložitej globálnej situácii sa bude dariť len tým krajinám, ktoré svojou verejnou politikou vytvoria čo najlepšie podmienky pre konkurencieschopnosť,“ uzavrel Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Denisa SakováErik TomášJozef ŠpirkoMiroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie: Európska úniaHospodárska a sociálna rada SRRÚZ Republiková únia zamestnávateľov