Vzájomné vysávanie si voličov môže viesť k tomu, že v parlamente nebudú kotlebovci a ani ich odštiepenci. Či sa tak naozaj stane, je predčasné hovoriť. Do riadnych volieb v roku 2024 možno počítať so sériou udalostí, ktoré budú mať vplyv na postavenie extrémnej pravice, ako aj na to, v akej podobe nakoniec pôjde do záverečného zápasu o voličov.
Premenných, ktoré by mohli mať účinok na volebný výsledok kotlebovcov a ich odnoží, je hneď niekoľko. Pre voličov nemusí byť lákavé dať znovu dôveru ľuďom, ktorí sú aj tak odsúdení na pobyt v opozícii. Na túto kartu vsádzajú odídenci od Mariana Kotlebu (ĽSNS), ktorí by radi v budúcnosti získali podiel na moci.
Kotlebovci sú pod tromi percentami, progresívci nad ôsmimi a v prvej trojke sú SaS aj OĽaNO
Pre ĽSNS bude zrejme určujúce, či jej predseda Marian Kotleba poputuje do väzenia. V neposlednom rade sa časť umiernených voličov môže presunúť k iným stranám, ktoré ich budú chcieť vo volebnej kampani osloviť.
Stačí si spomenúť na hnutie OĽaNO. Jeho líder Igor Matovič to skúšal v kampani pred voľbami v roku 2020. Vyzýval vtedy Andreja Kisku či Michala Trubana, aby robili mítingy, na ktoré by pozývali voličov Kotlebu a zaujímali sa o ich problémy.
Pád z desiatich percent
Tento rok v januári mohla byť ĽSNS s podporou spokojná. V prieskume Focusu pre TV Markíza ju podporovalo takmer 10 percent opýtaných. Vo vnútri ĽSNS však vrcholili spory.
Najskôr europoslanec Milan Uhrík podrobil kritike stanovy. Tie podľa neho posilnili kompetencie šéfa strany Kotlebu a oslabili predsedníctvo. O pár dní neskôr oznámil Uhrík a ďalší piati poslanci Národnej rady SR odchod zo strany.
Najvyšší súd potvrdil trest kandidátovi kotlebovcov, za pozdrav „Na stráž“ musí zaplatiť pokutu
Po voľbách mal klub ĽSNS v parlamente 17 poslancov. Okrem toho klub vlani opustili traja zákonodarci Tomáš Taraba, Štefan a Filip Kuffovci. Neboli členmi strany, ale do parlamentu sa dostali na kandidátke kotlebovcov. Dnes má ĽSNS v parlamente 9 poslancov.
Odchod šéfa
Na zachovanie ĽSNS v parlamente bude mať asi významný dopad prípadné odsúdenie šéfa strany Kotlebu. Špecializovaný trestnú súd ho minulý rok poslal na štyri roky a štyri mesiace do väzenia za rozdávanie šekov s extrémistickou symbolikou v hodnote 1 488 eur. Rozsudok nie je právoplatný. Rozhodovať bude ešte Najvyšší súd SR.
Definitívne odsúdenie Kotlebu bude znamenať, že príde o kreslo v parlamente. Stranu môže teoreticky viesť aj z útrob väzenia. Tvár šéfa ĽSNS by však na verejnosti chýbala, a to by mohlo odradiť časť sympatizantov ju ďalej podporovať.
Nezmenia program ani komunikáciu
V aprílovom prieskume agentúry AKO dosiahli odídenci od Kotlebu združení v strane Republika podporu 3,1 percenta. ĽSNS by volilo 2,9 percenta opýtaných. V prieskume Focusu, ktorý sa uskutočnil o pár dní skôr, boli čísla o niečo vyššie. ĽSNS v nich dosiahla podporu 4,3 percenta a Republika 4,7 percenta opýtaných.
Poslanec Martin Beluský z ĽSNS označil predvolebné prieskumy za „irelevantné“ a žiadnym spôsobom si namerané čísla nevysvetľujú.
„Nerobíme politiku pre preferencie. Robíme ju najlepšie, ako vieme. Keď nám ľudia dajú vo voľbách šancu, tak ju radi prijmeme, a keď nie, odídeme s hrdosťou,“ povedal portálu SITA.sk.
Podľa Beluského ĽSNS nemieni meniť svoj program alebo spôsob komunikácie preto, že strane klesajú preferencie. „Pre nás sú preferencie nepodstatné. Či to bude jedno percento alebo dvadsať, naša politika bude rovnaká,“ zdôraznil.
Na otázku, či pripúšťa aj spojenie s Republikou, ak by ĽSNS čelila hrozbe, že sa nedostane do parlamentu, odvetil, že „nevie vylúčiť žiadnu alternatívu“.
Spojenie s kotlebovcami ako špekulácia
Poslanec Ondrej Ďurica z konkurenčnej strany Republika uviedol, že prieskumy berú s rezervou bez ohľadu na čísla, ktoré v nich dosiahli. Za podstatné považuje záujem občanov a počty prihlášok do strany.
„Samozrejme, že prieskumy vnímame. Pozrieme si tie čísla, ale nemá to vplyv na našu prácu,“ podotkol.
Odídenci od Kotlebu zakladajú hnutie Republika, vraj nebude klonom ĽSNS
K otázke spájania strán alebo vytvorenia spoločnej kandidátskej listiny do volieb sa nechcel vyjadrovať.
„To si nedovolím ani komentovať. Je to veľká špekulácia na veľmi širokú debatu. Ani nad tým neuvažujeme. Snažíme sa vytvoriť stranu bez škandálov, zbytočných provokácií, ktorá bude slušná,“ tvrdil Ďurica. Zdravé vlastenectvo je podľa neho v poriadku.
Bez Kotlebu to asi nepôjde
Expert na extrémizmus Daniel Milo hovorí, že v tejto chvíli je ešte ťažké hovoriť o tom, že sa ĽSNS ani Republika do parlamentu nedostanú. Podľa neho sa nový politický subjekt odídencov z ĽSNS ešte len rozbieha.
„Ich reálny výtlak bude zrejmý až o niekoľko mesiacov. Je tam prekrytie jadra voličov. Už teraz je však vidieť, že Republika sa snaží dostať do pozície umiernenejšieho subjektu nezaťaženého minulosťou,“ zhodnotil expert.
Podľa Mila konkrétne kroky a výroky ukážu, o akú stranu ide. Ako však dodal, nevie si predstaviť umiernenú vlasteneckú politiku s ľuďmi, ako je Milan Mazurek, ktorý bol odsúdený za rasistické prejavy a ktorého verejné výroky sú dobre známe.
„Ondrej Ďurica tiež nie je vzorom ideálneho slovenského vlastenca vzhľadom na jeho minulosť. Takýchto osôb je tam asi viacero,“ povedal Milo. Podľa neho sa Republika bude snažiť ukazovať vynovenú tvár bez záťaže minulosti, ktorú so sebou nesie Kotleba.
Kotlebovcov čaká prepad podpory. Môžu skopírovať Slotu a Belousovovú
Pre ĽSNS bude kľúčové, či jej šéf Kotleba skončí nakoniec vo väzení. Podľa Mila by išlo o ďalšiu významnú ranu pre ĽSNS po odštiepení viditeľných tvárí.
„Neviem, či by uväznenie mohlo znamenať koniec existencie ĽSNS, ale možno minimálne jej vyradenie z Národnej rady SR. Faktom je, že po odchode odštiepencov, Marian Kotleba zostáva najvýznamnejšou tvárou ĽSNS,“ mienil expert.
Ak by bol podľa neho Kotleba niekoľko rokov za mrežami, nevie si predstaviť, ako by strana ďalej fungovala.
Predstava, ktorá je za čiarou
ĽSNS sa nedokázala uchytiť ako vládna strana. Republika dúfa, že by sa jej to mohlo podariť. Otázkou je, či bude prijateľná pre nejakú časť demokratických strán.
Milo hovorí, že by chcel dúfať, že slovenská politická scéna nemá krátku politickú pamäť, aby si nespomenula na to, odkiaľ Milan Uhrík vzišiel, koho bol súputníkom dlhé roky a ako Milan Mazurek vykrikoval po námestiach.
„Predstava, že ktokoľvek s nimi vstúpi do koalície, je za všetkými čiarami napriek ich snaženiu o nejakú novú tvár. Toto sú ľudia, ktorí vzišli z prostredia krajnej pravice, zastávajú takéto myšlienky a donedávna ich prejavovali. Vnímam ako čistý politický marketing, ak sa dnes snažia dať si na seba novú značku a odpútať sa od minulosti,“ dodal expert.