Zdravotnícki záchranári so znížením platieb nesúhlasia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Foto: Ilustračné foto: SITA/ Marián Angelovič

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) –

Sekcia zdravotníckych záchranárov

Sekcia zdravotníckych záchranárov je historicky prvou organizáciou na Slovensku, ktorá oficiálne zastupuje záujmy slovenských vodičov a zdravotníckych záchranárov.

Vznikla 14. februára 2011 ako súčasť Asociácie záchrannej zdravotnej služby, ktorá zastupuje záujmy jedenástich poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.

Hlavným cieľom Sekcie ZZ je inštitucionalizovať záujmy vodičov a záchranárov v zložkách záchrannej zdravotnej služby a integrovaného záchranného systému.

S návrhom Ministerstva zdravotníctva SR znížiť platby pre záchrannú zdravotnú službu (ZZS) nesúhlasí ani Sekcia zdravotníckych záchranárov Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS).

“Túto snahu vnímame ako nekoncepčný a deštrukčný krok, ktorý bude mať obrovský dosah na úroveň kontinuálneho vzdelávania zdravotníckych záchranárov a vodičov, ako aj na ich životnú úroveň,“ uviedol predseda Sekcie zdravotníckych záchranárov Marián Hudák.

Zároveň upozornil, že zdravotnícki záchranári sú najpočetnejšou skupinou v záchrannej zdravotnej službe, ide o viac ako 2500 ľudí, z toho polovica má vysokoškolské záchranárske vzdelanie. Podľa Hudáka by mali byť do budúcna hybnou silou pri reforme fungovania systému ZZS.

Návrh nového cenového opatrenia

Záchranka
Foto: SITA/AP

Ministerstvo zdravotníctva SR do pripomienkového konania predložilo návrh nového cenového opatrenia. To chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchranky. Rezort chce i týmto spôsobom nájsť zdroje potrebné na rast platov lekárov.

„Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje rezort. Zmeny by podľa jeho odhadov mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %.

Nedostatok zdrojov

Záchranári_sanitka
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Rezort zmenu odôvodňuje nedostatkom zdrojov. Argumentuje, že pri očakávanom poklese rastu ekonomiky sa výber poistného od ekonomicky aktívnych poistencov zníži o asi 40 až 50 mil. eur ročne. Napriek tomu parlament schválil nižšiu platbu štátu za jeho poistencov, ako odklepla vláda. Aktuálne zodpovedá 4 % sadzby z vymeriavacieho základu, čo je o 112 mil. eur menej oproti pôvodne schválenej výške platby vo vláde.

Táto znížená suma predstavuje na jedného poistenca na mesiac 30,76 eur. Odhadovaná potreba finančných zdrojov na navýšenie platov lekárov je pritom podľa rezortu asi 35 mil. eur. Predpokladané úspory verejných zdrojov v dôsledku liekovej reformy odhaduje ministerstvo na 60 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRZZS Záchranná zdravotná služba