Zelenskyj podpísal bezpečnostnú dohodu s Holandskom, tribunál pre ruské vojnové zločiny bude podľa nej v Haagu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s britským ministrom zahraničných vecí v Kyjeve. Foto: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a holandský premiér Mark Rutte podpísali v piatok dohodu o bezpečnostných záväzkoch voči Ukrajine.

Vojenská pomoc za dve miliardy

Ako referuje web news.sky.com, Zelenskyj a Rutte podpísali dohodu v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov na severovýchode Ukrajiny. Na základe podpísanej dohody Ukrajina dostane od Holandska v tomto roku a v nasledujúcich desiatich rokoch vojenskú pomoc za dve miliardy eur.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Som vďačný premiérovi Ruttemu za túto dohodu, ktorá posilní ochranu Ukrajiny vrátane mesta Charkiv, kde sme sa dnes stretli,“ povedal Zelenskyj.

Tribunál pre ruské vojnové zločiny

Kancelária ukrajinského prezidenta označila dohodu s Holandskom za „najsilnejšiu“ zo všetkých doteraz podpísaných bilaterálnych dohôd vďaka klauzule o zodpovednosti Ruska za vojnu proti Ukrajine. Spomína sa v nej aj špeciálny tribunál pre ruské vojnové zločiny v Haagu.

Kyjev už podpísal bilaterálne bezpečnostné dohody so siedmimi krajinami – okrem Holandska tiež so Spojeným kráľovstvom, Francúzskom, Nemeckom, Dánskom, Talianskom a Kanadou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mark RutteVolodymyr Zelenskyj