Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa poďakoval všetkým kolegom z prokuratúr, ktorí sa podieľali na presune agendy v súvislosti s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). V blízkej budúcnosti by mal zároveň poskytnúť bližšie informácie o komplexných opatreniach v tejto veci.
„Ďakujem všetkým prokurátorom a štátnym zamestnancom organizačných zložiek Generálnej prokuratúry SR a krajských prokuratúr za nasadenie a aktívny prístup, aj v rámci výkonu práce nadčas, ktorú vynaložili v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a prechodom agendy tak, aby bolo zabezpečené riadne plnenie úloh prokuratúry SR,“ uviedol Žilinka.
Garancia plnenia úloh slovenskej prokuratúry
Úrad špeciálnej prokuratúry po 20 rokoch končí. Generálna prokuratúra SR po vykonaní zákonných zmien súvisiacich so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry k 20. marcu 2024 garantuje plnenie úloh slovenskej prokuratúry. Informovala o tom hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová. Na implementácii zmien sa podieľala pracovná skupina, ktorej členmi boli zástupcovia dotknutých organizačných zložiek GP SR a orgánov prokuratúry SR.
Generálna prokuratúra SR aj po zmenách súvisiacich so zrušením ÚŠP garantuje plnenie si svojich úloh
„Aj výsledkom činnosti tejto pracovnej skupiny bude prijatie opatrení organizačného, personálneho a materiálno-technického charakteru vrátane prípravy súvisiacej vnútrorezortnej legislatívy,“ poznamenala Drobová.
Stanovisko generálneho prokurátora
Generálny prokurátor Maroš Žilinka zaradil všetkých prokurátorov ÚŠP k 20. marcu 2024 do organizačných zložiek Generálnej prokuratúry SR tak, ako mu to ukladá zákon o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, a tak, aby bolo zabezpečené riadne plnenie úloh prokuratúry SR.
Úrad špeciálnej prokuratúry po 20 rokoch končí. Slovensko je vďaka nemu spravodlivejšou krajinou, vyhlásil Lipšic (video)
„Zároveň platí stanovisko generálneho prokurátora, že na zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry využije zákonné oprávnenie, na základe ktorého určí, že vo veciach, v ktorých ku dňu zrušenia ÚŠP konal Špecializovaný trestný súd, až do právoplatného skončenia konania, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody, budú zásadne konať súčasní prokurátori ÚŠP, a to bez ohľadu na orgán prokuratúry alebo organizačnú zložku Generálnej prokuratúry SR, na ktorej budú pôsobiť, a to pri zachovaní zastupiteľnosti prokurátorov,“ dodala Drobová s tým, že rovnaký princíp Žilinka uplatní v trestných veciach, v ktorých došlo ku skončeniu vyšetrovania a ÚŠP bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie.
Ako v utorok uviedol šéf úradu Daniel Lipšic, spisy obsahujúce trestné kauzy už boli delimitované na krajské prokuratúry. Potvrdil, že všetci prokurátori zo špeciálnej prokuratúry ostávajú na generálnej prokuratúre. Dvaja prokurátori majú zároveň záujem o preloženie na Krajskú prokuratúru v Žiline a jeden na Krajskú prokuratúru v Trnave. Zároveň by bývalým prokurátorom ÚŠP mali ostať prípady, ktoré sú už rozpojednávané na súdoch alebo v štádiu návrhov na podanie obžaloby. Podľa Lipšica je Slovensko vďaka pôsobeniu špeciálnej prokuratúry spravodlivejšou a bezpečnejšou krajinou.
„Odídeme odtiaľto so vztýčenou hlavou,“ skonštatoval s tým, že úspešnosť obžalôb podaných prokurátormi špeciálnej prokuratúry na súdy predstavovala 96 percent.