Vláda pripravuje zmeny na Úrade na ochranu oznamovateľov. Kabinetu Roberta Fica sa totiž nepáčia kroky viacerých nominantov bývalej vlády, ktorí majú hľadať podporu vo forme statusu chránených oznamovateľov, aby sa mohli „zabetónovať“ v štátnych inštitúciách.
>>> Celý rozhovor s exministerkou Kolíkovou
Chceme vytvoriť podmienky na to, aby mafia mala priestor? Pýta sa exministerka Kolíková. Zrušenie špeciálnej prokuratúry odmieta (rozhovor)
„Status chráneného oznamovateľa dostávajú osoby, ktoré nahlásili protispoločenské činy, ktoré sú tak závažné, že je dôležité týmto ľuďom pomáhať, aby neboli za to šikanovaní,“ uviedla pre agentúru SITA exministerka spravodlivosti SR a poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS). „Týkajú sa niektorých osôb, ktorých súčasná vláda chcela odstrániť zo svojich pozícií a chcela obísť zákon o ochrane oznamovateľov,“ hovorí ďalej.
Ochrana proti šikane
„Tento status získava osoba, pri ktorej je preukázané, že prispieva k odhaľovaniu závažnej trestnej činnosti a možno predpokladať, že s ohľadom na pozíciu, ktorú má, môže byť vlastným zamestnávateľom šikanovaný. Takéto pravidlá máme na to, aby sa ľudia nebáli takéto veci oznamovať,“ vysvetľovala ďalej Kolíková.
Trasie sa pod Lipšicom stolička? Kolíková odkazuje Ficovi, že budú veľmi pozorne sledovať, čo sa udeje (video)
Bývalej ministerky spravodlivosti sme sa pýtali, či sa toho času, keď sa ujala funkcie, stretla s prípadmi, že v rámci jej rezortu sa niekto odvolával na status chráneného oznamovateľa. Reakciu Kolíkovej si pozrite vo videu.
Chcú sa zabetónovať vo funkciách?
Status chráneného oznamovateľa udelila špeciálna prokuratúra skupine vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. V praxi to znamená, že zamestnávateľ nemôže urobiť akýkoľvek pracovnoprávny úkon voči oznamovateľovi, s ktorým oznamovateľ nesúhlasí, bez súhlasu úradu.
Na status chráneného oznamovateľa sa odvolal aj riaditeľ štátnej inštitúcie patriaci pod Ministerstvo životného prostredia SR.
„Vytiahol nám z aktovky, že aj on je oznamovateľ protispoločenskej činnosti. Takže oni si urobili taký šport z toho, že si myslia, že budú nespĺňať základné zákonné podmienky, ale takto sa budú zabetónovať vo funkciách,“ kritizoval v tejto súvislosti šéf envirorezortu Tomáš Taraba.