Zomrel opozičný aktivista a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj. Po prechádzke stratil vedomie a viac sa neprebral

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexej Navaľnyj
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. februára, 13:49

Vo veku 47 rokov v piatok zomrel ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Informovala o tom ruská väzenská služba. Protikorupčný aktivista a hlasný kritik Kremľa si od januára 2021 odpykával trest vo väzení po tom, ako sa vrátil do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou.

Z nej obvinil práve Kremeľ. Odvtedy dostal tri tresty odňatia slobody za extrémizmus, pohŕdanie súdom a podvod.

Po prechádzke stratil vedomie

Koncom minulého roka bol niekoľko týždňov nezvestný, až kým jeho právnici v pondelok neoznámili, že bol premiestnený z väzenia v centrálnej časti Ruska do odľahlej arktickej väzenskej kolónie známej svojimi drsnými podmienkami.

„Dňa 16. februára 2024 sa odsúdený Alexej Navaľnyj v nápravnovýchovnej kolónii č. 3 po prechádzke cítil zle a takmer okamžite stratil vedomie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Okamžite dorazili zdravotníci ústavu a bol privolaný záchranný tím. Boli vykonané všetky potrebné resuscitačné opatrenia, ktoré však nepriniesli pozitívne výsledky. Lekári záchrannej zdravotnej služby potvrdili smrť odsúdeného,“ dodala väzenská služba.

Vie už o tom aj Putin

Tlačová tajomníčka Alexeja Navaľného však uviedla, že nemá žiadne potvrdenie o jeho smrti. „Akonáhle budeme mať nejaké informácie, ohlásime to,“ povedala Kira Jarmyšová.

Kremeľ tvrdí, že nemá žiadne správy o príčine smrti Navaľného. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že federálna väzenská služba vykonáva všetky potrebné kontroly týkajúce sa jeho smrti. Podľa ruských štátnych médií už bol vodca Vladimir Putin informovaný o smrti svojho najväčšieho kritika.

Alexej Navaľnyj

… sa narodil v Butyne, asi 40 kilometrov od Moskvy. V roku 1998 získal právnický titul na Ruskej univerzite družby národov v Moskve a v roku 2010 absolvoval stáž na Univerzite v Yale. Pozornosť si získal tým, že sa zameral na korupciu v ruskej politike a štátnych podnikoch. Jedným z jeho prvých krokov bola kúpa podielu v ruských ropných a plynárenských spoločnostiach, aby sa stal aktívnym akcionárom a presadzoval transparentnosť. Jeho práca sa neskôr rozšírila zo zamerania sa na korupciu na celoplošnú kritiku politického systému pod vedením Putina, ktorý vedie Rusko už viac ako dve desaťročia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjDmitrij PeskovKira JarmyšováVladimir Putin