Zväz cestovného ruchu očakáva od nového ministerstva posilnenie riadenia a cielenú podporu odvetviu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zimná dovolenka, turizmus, cestovný ruch
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predstavitelia cestovného ruchu, profesijné združenia a organizácie vo Zväze cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR) podporujú vznik Ministerstva cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ).

Koordinácia nástrojov a reštart

Jeho zriadenie umožňuje parlamentom schválená novela kompetenčného zákona. ZCR vo štvrtok informoval, že dlhodobo presadzuje posilnenie riadenia a cielenú podporu tomuto odvetviu. A to najmä po pandémii, ktorá najviac zasiahla práve turizmus.

„Pozícia Slovenska na globálnom i európskom trhu sa oslabila aj v súvislosti s vojnovými konfliktami, najmä kvôli vojne v susediacej Ukrajine. Preto je nevyhnutné zabezpečiť postupné riešenie špecifických problémov odvetvia, ktoré tvoria predovšetkým malé a stredné podniky,” uviedol prezident ZCR Marek Harbuľák.

Za potrebnú označil lepšiu koordináciu nástrojov na pomoc a reštart cestovného ruchu, aj z dôvodu lepšieho rozvoja regiónov. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, investičný dlh vo viacerých zložkách cestovného ruchu, absencia informácií a dát podľa šéfa ZCR bránia rozvoju a zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska.

„Sme presvedčení, že odborná diskusia so zástupcami nového ministerstva pre cestovný ruch a šport bude efektívna a prispeje k napĺňaniu cieľov v programovom vyhlásení vlády, ktoré sú totožné s požiadavkami branže pred parlamentnými voľbami,” dodal Harbuľák.

Preteky v Jasnej s podporou štátu

Predseda predstavenstva spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) Igor Rattaj považuje za nevyhnutné a dobré, že cestovný ruch a šport budú mať svoje ministerstvo, lebo veľmi ťažko sa hľadá podpora, keď neexistuje protistrana na úrovni štátu a vlád.

V tejto súvislosti pripomenul prípravu pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej o mesiac, ktoré sa budú môcť uskutočniť aj s podporou štátu. Od nového ministerstva očakáva šéf TMR aj zásadnú zmenu v prístupe štátu k cestovnému ruchu, ktorý mohol mať doteraz pocit nechceného dieťaťa.

„Ako keby sme neobjavili čaro tohto odvetvia ako zdroja príjmu. Slovensko to predsa nie sú len veľké fabriky a automobilky, ktoré môže jedného dňa niekto presťahovať inde,” myslí si Rattaj.

„Cestovný ruch má obrovský potenciál, žijú z neho celé regióny a preto si zaslúži adekvátnu pozornosť aj zo strany štátu v podobe ministerstva, ktorému v jeho misii držíme palce,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor RattajMarek Harbuľák
Firmy a inštitúcie Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ)Tatry mountain resortsZväz cestovného ruchu SR