Zvrátenie akýchkoľvek míľnikov a cieľov v pláne obnovy podľa Kmeca nehrozí, zdroje musíme čerpať rýchlejšie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, Kmec
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec a minister životného prostredia Tomáš Taraba počas rokovania 15. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Je nechutné, že tí, čo zodpovedali za plán obnovy do roku 2023, ešte aj teraz pobehujú po Európe a presviedčajú inštitúcie, aby našli čokoľvek, čo by mohlo poškodiť Slovensko. Povedal to predseda vlády Robert Fico po kontrolnom dni na úrade podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku.

Náročná komunikácia s Európskou komisiou

Pripustil však, že je s Európskou komisiou náročná komunikácia, ktorá sa týka plánu obnovy a niektorých míľnikov. Ide o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestnom poriadku, na stole je aj trestný zákon, o ktorom bude ešte rozhodovať Ústavný súd SR.

Ako doplnil podpredseda vlády Peter Kmec, vedú dialóg s Európskou komisiou v rámci otázok právneho štátu, no v pláne obnovy podľa jeho slov nehrozí zvrátenie akýchkoľvek míľnikov a cieľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Plán obnovy a možnosti, ktoré z neho pre Slovensko vyplývajú, sú podľa Fica neopakovateľné. Máme možnosť čerpať 6,4 mld. eur na rôzne projekty.

Rýchlejšie čerpanie

Je to pre bežných ľudí veľmi dôležité,“ povedal Fico. Ako príklad uviedol míľnik rozširovania kapacity materských škôl o 9-tisíc miest, taktiež lôžok v nemocniciach, či projekty zamerané na životné prostredie.

Už sme asi v polovici čerpania,“ povedal Fico. „Blížime sa k polovici alokácie,“ doplnil ho Kmec.

Fico ďalej uviedol, že je potrebné zaoberať sa myšlienkou, ako ešte viac mobilizovať zdroje z plánu obnovy, aby sme ich čerpali rýchlejšie. Keď začne platiť zákon o verejnom obstarávaní, treba podľa jeho slov overiť, či to pomohlo a ak nie, treba zákon opäť upraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KmecRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaÚrad špeciálnej prokuratúryÚstavný súd SR