Agentúra Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava
Foto: SITA/AP
NBS
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila v pondelok dlhodobý emisný rating (IDR) v domácej a zahraničnej mene Slovenska na stupni A+. Výhľad ratingov zostáva stabilný.

Agentúra zároveň potvrdila SR krátkodobý rating na stupni F1 a stropný rating na stupni AAA.

Rating Slovenska na stupni A+ podľa agentúry odzrkadľuje dobrý rastový profil ekonomiky krajiny, mierna dlhová záťaž v oblasti verejných financií a zahraničného dlhu, pokrok vo fiškálnej konsolidácii a stabilný bankový sektor.

Rizikami pre rating SR je zintenzívnenie krízy v eurozóne, uvádza Fitch vo svojej správe.

Slovensko podľa agentúry v roku 2011 výrazne pokročilo vo fiškálnej konsolidácii, keď znížilo schodok rozpočtu na 4,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 7,7 % HDP v predchádzajúcom roku a ďalej poznamenáva, že SR si na rok 2012 stanovila ambiciózny cieľ znížiť deficit rozpočtu na 4,6 % HDP.

Očakáva tiež, že Slovensko zníži schodok rozpočtu na 2,9 % do roku 2013, to si však bude vyžadovať dodatočné rozpočtové opatrenia na úrovni 2,2 % HDP. Splnenie tohto cieľa preto podľa agentúry nesie zo sebou riziká plynúce zo slabších vyhliadok ekonomického rastu.

Agentúra Fitch prognózuje, že rast reálneho HDP Slovenska spomalí v tomto roku na 2,1 % z minuloročných 3,3 %, a to v dôsledku spomalenia ekonomickej aktivity jeho kľúčových obchodných partnerov a slabého rastu domácej súkromnej spotreby. Robustný automobilový sektor a zvyšujúci sa dopyt rýchlo rastúcich ekonomík však prispeje k tomu, že slovenská ekonomika bude pravdepodobne patriť ku krajinám s najrýchlejším rastom v EÚ, tvrdí ďalej Fitch.

K zníženiu ratingu Slovenska môže pristúpiť v reakcii na zhoršenie dlhovej krízy v eurozóne a tiež, keď spozoruje výrazne odchýlenie od fiškálnych cieľov a neschopnosť definovať dôveryhodný plán konsolidácie, v rámci ktorého by sa dostal pomer verejného dlhu k HDP na klesajúcu trajektóriu. Udržateľný a vyvážený ekonomicky rast, znižovanie verejného dlhu a zmiernenie krízy v eurozóne by mohlo viesť v strednodobom horizonte k pozitívnemu ratingovému kroku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings