Agentúra S&P dôveruje Slovensku, rating mu nezmenila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Agentúra Standard & Poor’s potvrdila rating Slovenska na úrovni A/A-1 so stabilným výhľadom.

Svoje piatkové rozhodnutie odôvodnila tým, že dôveruje slovenskej vláde, že dodrží svoj záväzok znížiť rozpočtový deficit v roku 2013 pod tri percentá hrubého domáceho produktu.

„Stabilný výhľad zohľadňuje naše očakávanie, že vláda bude pokračovať v úsilí smerom k fiškálnej konsolidácii a stabilizácii vládneho dlhu,“ uviedla vo svojom komentári k rozhodnutiu agentúra Standard & Poor‘s.

Pozitívom pre krajinu je podľa agentúry aj stabilný bankový sektor a nízka úroveň zahraničného dlhu.

Podľa správy Standard & Poor‘s potenciál rastu slovenskej ekonomiky spolu s reformami na posilnenie jej konkurencieschopnosti a redukciou nerovnováh najmä na trhu práce môže posunúť hospodárstvo Slovenska bližšie k ostatným krajinám eurozóny.

V prípade lepšieho ako očakávaného fiškálneho vývoja a realizáciou udržateľných reforiem, vrátane reformy súdnictva, a rýchlejšia konvergencia smerom k priemeru únie, môžu viesť k zlepšeniu ratingového hodnotenia.

Naopak, ku zhoršeniu ratingu môže viesť vyšší ako očakávaný deficit z dôvodu spomalenia ekonomiky z dôvodu neistôt v externom prostredí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's