Agentúra S&P potvrdila ratingy Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Slovensku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+/A-1 so stabilným výhľadom. Agentúra o svojom piatkovom kroku uviedla, že ratingy krajiny podporuje nízky zahraničný dlh, stabilná fiškálna situácia a perspektíva zdravého ekonomického rastu.

Očakávame, že silný domáci dopyt podporí rast hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2016 až 2019 ročne v priemere o 2,8 %,“ konštatovala agentúra. Uviedla však, že brzdou ratingov Slovenska sú pretrvávajúce štrukturálne ťažkosti, ako je vysoká dlhodobá nezamestnanosť a nezamestnanosť mládeže. S&P konštatuje, že verejný dlh Slovenska je mierne pod úrovňou 50 percent HDP a predpokladá, že deficit slovenských verejných financií zostane v rokoch 2016 až 2019 mierne pod hranicou 3 % HDP.

Agentúra ďalej konštatuje, že slovenský bankový systém je naďalej dobre kapitalizovaný, pričom klasifikované úvery tvoria približne 5 % celkového objemu úverov. „Očakávame, že objem úverov bude v rokoch 2016 až 2019 rásť v priemere o zhruba 5 percent ročne vzhľadom na silné poskytovanie pôžičiek retailovej klientele a postupné zväčšovanie poskytovania korporátnych úverov v súvislosti so zrýchľovaním ekonomickej aktivity,“ dodala S&P.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's