Američania predstavili novú bezpilotnú vojenskú helikoptéru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A160
Foto: US Army

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Aj keď občas o nejaké prídu – ako nedávno v Iráne – bezpilotné lietadlá na diaľku riadené operátorom sa stávajú štandardnou súčasťou americkej armády. Ich výhody sú nesporné – dostanú sa aj do oblastí, ktorých monitorovanie iným spôsobom je príliš nebezpečné, sú temer nepostihnuteľné radarmi a vďaka kompaktným rozmerom vedia monitorovať aj priestory, ktoré sú pre iné stroje absolútne neprístupné.

Najnovším prírastkom do rodiny takýchto strojov však nie je ďalšie lietadlo, ale dron – teda helikoptéra, schopná vertikálneho štartu a pristátia. Volá sa A160 Hummingbird Vertical-Take-Off-and-Landing Unmanned Aerial System (VTOL-UAS) a približne od roku 2000 ju vyvíja (v niekoľkých modifikáciách a prototypoch) Boeing v spolupráci s americkou vojenskou výskumnou agentúrou DARPA a BAE Systems.

Teraz by už mala byť pripravená na svoje prvé ostré nasadenie v polovici roku 2012. Informoval o tom napríklad server BBC a server U.S. Army. Je veľká približne ako dodávka a v prípade potreby dokáže lietať aj s nákladom. Bližšie ju predstavuje napríklad video, ktoré vzniklo v roku 2008, keď sa bezpilotná helikoptéra predstavila v rámci osláv 50-výročia vzniku agentúry DARPA.

Americká armáda ju pred pár dňami prvýkrát predstavila v definitívnej podobe a okrem lepším manévrovacích schopností a jednoduchšieho štartovania a pristávania sa vyznačuje aj špičkovou optikou, zastúpenou systémom Argus-IS (Autonomous Real-time Ground Ubiquitous Surveillance-Imaging System) na monitorovanie a zobrazovanie pozemných cieľov v reálnom čase. Jeho hlavnou súčasťou sú 1,8 gigapixelové kamery, takto veľké senzory doteraz v podobnom zariadení použité neboli.

V prípade potreby dokážu v reálnom čase streamovať video s kvalitou 10 fps. Kamery sa dokážu zamerať na niekoľko rozdielnych cieľov a sledovať ich aj v prípade, ak sa nepohybujú tým istým smerom – maximálna výška na sledovanie je niečo cez 6 kilometrov, dosah necelých 170 štvorcových kilometrov. Operátor v riadiacom stredisku má k dispozícii až 65 okien, v ktorých môže sledovať rozdielne ciele.

Nová bezpilotná helikoptéra absolvuje ďalšiu sériu testovacích letov už začiatkom budúceho roku a v máji alebo júni by mohla byť naostro testovaná v Afganistane. Dovtedy by jej ešte mohli pribudnúť senzory pre nočné videnie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať