GreenWay na Slovensku expanduje, sústrediť sa chce najmä na rozvoj siete nabíjačiek pre elektromobily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobily
Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

Spoločnosť GreenWay pokračuje na Slovensku v raste, keď počas minulého roka zdvojnásobila svoje výsledky. Takmer 13-tisíc užívateľov, dvojnásobný objem dodanej energie a viac ako 12 miliónov kilometrov, ktoré prešli elektromobily. Také sú výsledky najväčšieho poskytovateľa nabíjacích služieb v  strednej a  východnej Európe.

Zdvojnásobenie počtu nabíjaní

Celá skupina zároveň zdvojnásobila počet krajín, v ktorých pôsobí, ako aj celkový počet nabíjaní pri súčasnom zvýšení počtu nabíjacích konektorov o  54 %. Ako ďalej informovala spoločnosť, z výsledkov za vlaňajší rok vyplýva, že sa zásadným spôsobom podarilo zvýšiť využitie nabíjacích staníc v  sieti GreenWay.

„Hoci počet prevádzkovaných konektorov na Slovensku ku koncu minulého roka predstavoval 621 s medziročným nárastom o 46 %, celkový objem dodanej energie stúpol z  2 GWh na 4,2 GWh a počet nabíjaní medziročne vzrástol o 78 %,“ konštatuje firma.

Vyše 600 konektorov naprieč Slovenskom

V  súlade s metodikou Slovenskej asociácie pre elektromobilitu zverejňuje GreenWay aj počet nabíjacích bodov dostupných vo svojej sieti. Ten ku koncu uplynulého roka dosiahol 3 089, rok predtým to bolo 2 091.

Na Slovensku je z  tohto počtu zákazníkom k  dispozícii 632 konektorov na 236 lokalitách po celej krajine. Počet vodičov elektromobilov, ktorí využívajú služby nabíjania v  sieti GreenWay, sa zvýšil na 88-tisíc, z toho je 13-tisíc na Slovensku.

Rozvíjali sa pritom najmä rýchlonabíjacie kapacity siete. Na viacerých lokalitách pribudlo spolu sedem konektorov s  výkonom 150 kW a sedem s výkonom 100 kW.  Na troch ďalších lokalitách boli navýšené výkony na 100, respektíve 150 kW.

Posilnený juh Slovenska

Geograficky bol výraznejšie posilnený juh Slovenska a niektoré ďalšie regióny mimo diaľnic a rýchlostných ciest. Koncom roka bol otvorený aj zatiaľ najväčší nabíjací hub v bratislavskom centre Bory Mall, kde sa môže nabíjať najviac vozidiel na vysokorýchlostných nabíjačkách.

„Tempo, ktorým pribúdajú nové konektory a lokality v našej sieti, sa v  minulom roku mierne spomalilo. Plne však zodpovedá celkovému rozvoju elektromobility u  nás a  počtu novoregistrovaných vozidiel na elektrický pohon,“ vysvetlil prevádzkový riaditeľ GreenWay Michal Mydlo.

„Z našich analýz vyplýva, že Slovensko je geograficky dostatočne pokryté, a preto pozornosť teraz venujeme najmä zvyšovaniu výkonov, respektíve pridávaniu konektorov na existujúcich lokalitách,“ doplnil. Čo sa týka nových lokalít, firma plánuje v  spolupráci so spoločnosťou Tesco do konca tohto roka spustiť prevádzku nabíjačiek pri väčšine prevádzok tohto reťazca.

GreenWay Infrastructure expanduje do ďalších krajín

„Popri tom sa klienti môžu tešiť na ešte väčšie posilnenie regiónov a miest, kde zatiaľ nabíjacia infraštruktúra chýba, vrátane východného Slovenska,“ spresnil plány GreenWay na nadchádzajúce obdobie prevádzkový riaditeľ spoločnosti.

Skupina GreenWay Infrastructure expanduje aj do ďalších krajín. Kým vstup na chorvátsky trh bol výsledkom dlhodobej snahy o akvizíciu lokálneho operátora, prevádzku staníc v Českej republike priniesla náhoda.

Zvýšenie počtu zamestnancov

„Naše služby si vybrala veľká nadnárodná spoločnosť, ktorá nás požiadala o vybudovanie neverejných nabíjacích staníc vo svojich depách na Slovensku aj v Čechách,“ spresnil. S rastom firmy súvisí aj zvýšenie počtu zamestnancov, ktorých je už viac ako 200, na Slovensku z toho pôsobí vyše 70.

GreenWay je poskytovateľom komplexných riešení nabíjania elektrických vozidiel a lídrom na trhu v strednej a východnej Európe. Spoločnosť vznikla v roku 2011.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Mydlo
Firmy a inštitúcie GreenWaySEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu