Odhady ACEA ukazujú, že každé piate auto predané v tomto roku v EÚ by mohlo byť elektrické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica, elektromobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Každé piate auto predané v tomto roku v Európskej únii by mohlo byť elektrické. Také sú aspoň odhady Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). To zodpovedná predaju na úrovni asi dva milióny kusov.

Celkovo by predaje nových osobných áut v členských štátoch mali medziročne vzrásť o 2,5 % na 10,7 milióna kusov. Vlani sa v únii predaje zvýšili o 14 % na 10,5 milióna. Predaj elektromobilov vzrástol o 37 % a dosahuje takmer 15 % podiel na trhu.

Podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR by sa u nás v aktuálnom roku mohlo predať okolo 88-tisíc nových osobných áut. Ide o približne rovnaký počet ako v uplynulom roku. Elektromobilov sa u nás v minulom roku predalo 2 346 kusov, čo predstavuje trhový podiel na úrovni 2,67 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpli predaje o 956 kusov, trhový podiel išiel hore o 0,9 percentuálneho bodu.

Odhad predaja na tento rok zväz nezverejnil, ovplyvniť ho však môže aktuálne pripravovaný dokument, ktorý má obsahovať konkrétne legislatívne, inštitucionálne a finančne opatrenia na pomoc prechodu k elektromobilite. Jeho vypracovanie je výsledkom nedávneho stretnutie predstaviteľov štátu a automobilového priemyslu. Téme by sa koncom mesiaca mala venovať aj špeciálna vláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska úniaZAP Zväz automobilového priemyslu SR