Počet ojazdených áut na našom trhu stúpa, vyšší dopyt badať pri elektrických a hybridných automobiloch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nové dieslové autá už nezaťažujú ŽP tak, ako kedysi. Dnes sa doťahujú na benzínové motory
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V januári tohto roku bolo na slovenskom inzertnom trhu v ponuke takmer 61-tisíc áut, o takmer pätinu viac ako pred mesiacom. Medziročne bola ponuka bohatšia o asi 9 %. Vyplýva to z analýzy spoločnosti AAA Auto.

V prvom mesiaci nového roka sa zároveň zvýšila stredná cena ponúkaných vozidiel, a to o 1 600 eur na 9 800 eur. Zároveň mierne klesli najazdené kilometre a znížil sa aj vek ojazdených automobilov, z 10,4 na 9,2 roka.

Cena vozidiel rastie

Áut je teda medziročne viac, no sú drahšie. Cena v inzercii ponúkaných vozidiel však v posledných troch rokoch rastie neustále.

Tento stav je daný na jednej strane dlhodobým nedostatkom nových automobilov na trhu, ktorý sa pomaly vracia k dobám pred covidom a následnou čipovou krízou. A taktiež silnejším dopytom po ojazdených autách, čomu zodpovedajú aj rekordné predaje u nás v AAA Auto,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti AURES Holdings pre Slovensko a Českú republiku Luboš Vorlík.

Rovnako, ako v prípade predaja nových vozidiel, vedie aj v inzertnej ponuke tých jazdených česká Škoda. Nasledujú Volkswagen, BMW, Audi, Mercedes, Ford, Peugeot, Opel, deviata priečka patrí Hyundaiu a desiata Renaultu.

Nárast ponuky elektrických automobilov

Najvyššie kilometrové nájazdy majú pritom inzerované automobily značky Audi a Volkswagen, najnižšie naopak Hyundai a Peugeot. Najmladšie sú autá značky Hyundai s mediánom 6,4 roku, naopak najstaršie z prvej desiatky sú vozidlá Ford s mediánom 10,8 roka.

Trvalý nárast ponuky inzerovaných vozidiel badať pri čisto elektrických a hybridných automobiloch. Pri elektrických medziročný rast predstavuje takmer 51 % na 827 kusov, pri hybridných o 37 % na 1 057 kusov.

Za poklesom cien elektrovozidiel stojí najmä globálne zlacnenie nových vozidiel Tesla, ktoré sa prepísalo aj do cien ojazdených áut. Ešte vlani v januári bol cenový medián najpredávanejšej Tesly Model 3 na úrovni 46 490 eur, tento rok je to 33 140 eur,“ doplnil Vorlík

AURES Holdings prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše tri milióny zákazníkov. Skupina je so 100-tisícami predaných automobilov ročne najväčším predajcom jazdeniek v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna. Na západných trhoch pôsobí prostredníctvom spoločnosti Driverama.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AAA AutoAures HoldingDriveramaMototechna