Bezpečnejšie cesty a miestne komunikácie. Raši predstavil novú výzvu na pomoc regionálnej mobilite (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho.
TB ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predstavenie eurofondových výziev pre regióny, ale aj riešenie problémov s vodovodom, kanalizáciou či bezpečnosťou, boli témami pondelkového stretnutia vedenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s primátormi a starostami z okresu Svidník.

Ako informoval odbor komunikácie MIRRI, okrem iného predstavili samosprávam aj novú výzvu na pomoc regionálnej mobilite vo výške 143 miliónov eur.

Vyčlenených 2,65 miliardy eur

Ako na stretnutí uviedol minister Richard Raši, okres Svidník má dve mestá a viac ako 60 obcí, ktoré potrebujú pomoc.

„Na eurofondové výzvy, ktoré pôjdu priamo na rozhodovanie do regiónov, je vyčlenených 2,65 miliardy eur, z toho 1,9 miliardy eur sa použije už v tomto roku. V súčasnosti máme z nového programového obdobia vyhlásených už 117 výziev a mnohé z nich sa týkajú aj potrieb miest a obcí a života ľudí v nich. Pre Prešovský samosprávny kraj je vyčlenených viac ako 280 miliónov eur,” informoval Raši.

Ďalších 50 miliónov je podľa neho k dispozícii z programu Interreg, teda zo slovensko-poľskej spolupráce, ktorá sa týka obcí v pohraničí, a 100 miliónov eur sa nachádza v špeciálnych programoch spojených so spoluprácou Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny, ktoré sú zaujímavé najmä pre okrajové okresy vzdialené od Bratislavy.

Nová výzva týkajúca sa riešenia ciest

Raši zároveň informoval o novej výzve týkajúcej sa riešenia stavu ciest II. a III. triedy a mestských komunikácií. Celkovo je na výzvu v rámci Programu Slovensko alokovaných viac ako 99 miliónov eur na cesty II. a III. triedy a ďalších takmer 44 miliónov eur pre miestne komunikácie pre územia menej rozvinutých regiónov.

V rámci výzvy je možné žiadať o nenávratný finančný príspevok na modernizáciu aj výstavbu nových úsekov ciest II. a III. triedy a miestnych komunikácií, ako aj rekonštrukciu a modernizáciu mostov. Podporená môže byť aj projektová dokumentácia, ak nejde o samostatnú aktivitu. Výzva je otvorená a o nenávratný finančný príspevok tak možno žiadať až do vyčerpania alokovaných financií.

Oprávnení žiadatelia

Oprávnenými žiadateľmi sú samosprávne kraje, mestá Bratislava a Košice, organizácia zriadená vyšším územným celkom za účelom výstavby, správy a údržby ciest a obce.

„V najbližších dňoch bude vyhlásená výzva na rekonštrukciu základných a stredných škôl v objeme 225 miliónov eur. Vyhlasuje sa tiež výzva v objeme 20 miliónov eur pre bezpečnú samosprávu, ktorá bude slúžiť na zvyšovanie bezpečnosti v mestách a obciach prostredníctvom budovanie kamerových systémov či na inteligentné riešenia, aby mestá v okresoch mohli cez pulty centrálnej ochrany spolupracovať s obcami. Úspešnou je už vyhlásená výzva týkajúca sa Prešovského samosprávneho kraja, vďaka ktorej vznikajú rómske poriadkové hliadky, kde sa podarilo zvýšiť alokáciu z 50 na 80 mil. eur, čo znamená, že namiesto 256 obcí budú môcť hliadky fungovať vo viac ako 420 obciach. Vytvára to pracovné miesta pre viac ako 2 000 Rómov,” priblížil Raši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

S miestom realizácie v okrese Svidník bolo v programovom období 2014 – 2020 z rôznych operačných programov podporených 204 projektov za takmer 67 mil. eur.

„Po dnešku máme veľmi silný mandát na to, ako chceme riešiť vodovody a kanalizácie, ako chceme nastaviť centrá zdieľaných služieb a prediskutovali sme aj to, prečo chceme zmeniť prístup k najmenej rozvinutým okresom a zmeniť ich na prioritné okresy,” konštatoval štátny tajomník Michal Kaliňák.

„Verím, že sme boli prínosnou oponentúrou a že sme ponúkli náš pohľad na mnohé problémy týkajúce sa miest a obcí. Verím, že takáto forma komunikácie bude zachovaná aj v budúcnosti,” uviedla po stretnutí primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcela IvančováMichal KaliňákRichard Raši
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI