Bezpečnosť potravín a ich efektívne dodávanie do krajín EÚ je prioritou Európskej komisie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POTRAVINÁRSTVO: Špeciálne opatrenia pokladníkov
Foto: SITA/COOP Jednota Krupina

Jednou z hlavných priorít Európskej komisie (EK) po vypuknutí pandémie na starom kontinente je zaistenie potravinovej bezpečnosti a efektívny potravinový dodávateľský reťazec v celej Európskej únii. Konštatoval to vo svojom prejave eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Zároveň dodal, že poľnohospodári a výrobcovia teraz čelia mnohým problémom a zvyšujúcemu sa tlaku, a aj preto EK prijala niekoľko opatrení.

Európska komisia prijala viacero opatrení

EK neustále pozorne sleduje všetky poľnohospodárske trhy a obchod s potravinovými výrobkami, a monitorovacie strediská trhu EÚ sa pravidelne aktualizujú.

„Čelíme bezprecedentnej kríze a som stále vďačný našim poľnohospodárom a výrobcom za ich nepretržitú usilovnú prácu napriek rastúcim ťažkostiam a tlaku. Tieto náročné časy ukázali odolnosť nášho potravinovo-dodávateľského reťazca. Získal som od EK prehľad o tejto rýchlo sa meniacej situácii. Pozorne som si vypočul a vzal som na vedomie všetky návrhy a žiadosti, ktoré EK teraz analyzuje a odpovie na ne. Situáciu budem naďalej sledovať v úzkom kontakte s členskými štátmi. Sme pripravení v prípade potreby podniknúť ďalšie kroky,“ priblížil Wojciechowski.

Viac o téme: Koronavírus

Od začiatku krízy prijala Komisia na podporu agropotravinárskeho sektora niekoľko opatrení. Ako prvé predĺžila lehoty na podanie prihlášok na podporu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Nový termín pre žiadosti bude 15. júna 2020 namiesto 15. mája, čo umožňuje väčšiu flexibilitu pre poľnohospodárov na vyplnenie ich aplikácií v týchto ťažkých a bezkonkurenčné časoch. Rozšírenie už bolo oznámené Taliansku a EK pracuje na právnych krokoch na jeho implementáciu vo všetkých členských štátoch.

Zelené pruhy pomôžu prepravovať potraviny rýchlejšie

Podľa novoprijatého dočasného rámca pre štátnu pomoc môžu poľnohospodári teraz využívať maximálnu pomoc vo výške 100-tisíc eur na poľnohospodársku spoločnosť a spoločnosti pôsobiace v oblasti spracovania a marketingu potravín môžu využívať maximálne 800-tisíc eur. Táto suma sa môže zvýšiť vďaka pomoci de minimis, ktorá je typom vnútroštátnej podpory špecifickej pre poľnohospodárske odvetvie, a môže sa poskytnúť bez predchádzajúceho súhlasu EK.

V súčasnosti sa strop tejto pomoci zvýšil na 20-tisíc eur (v osobitných prípadoch až na 25-tisíc eur). To znamená, že celková národná podpora, ktorá sa môže udeliť na farmu, v dočasnom rámci predstavuje až 120-tisíc eur (alebo 125-tisíc eur).

Komisia tiež úzko koordinuje spoluprácu s členskými štátmi s cieľom zabezpečiť fungujúci jednotný trh s tovarom vytvorením „zelených pruhov“. Tieto zelené jazdné pruhy na určených kľúčových hraničných priechodov budú mať hraničné kontroly, ktoré nepresiahnu 15 minút. Pasáž sa teraz udeľuje pre všetok tovar vrátane agropotravinárskych výrobkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janusz Wojciechowski
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia