Biely dom varuje pred rozmiestnením srbských vojakov a techniky pri Kosove, vyzýva k ich stiahnutiu

Kosovo, Srbsko, kosovskí policajti
Kosovskí policajti. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri hraniciach Srbska a Kosova je zhromaždené bezprecedentné množstvo srbských vojakov a techniky, varoval Biely dom. Zároveň vyzval Belehrad, aby ich okamžite stiahol. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Srbská armáda pozdĺž hraníc

„Monitorujeme veľké rozmiestnenie srbskej armády pozdĺž hraníc s Kosovom, ktoré zahŕňa bezprecedentné rozmiestnenie pokročilého srbského delostrelectva, tankov a mechanizovaných peších jednotiek,“ povedal hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

„Ide o veľmi destabilizujúci vývoj, ku ktorému došlo za posledný týždeň, a my vyzývame Srbsko, aby stiahlo sily z hraníc a znížilo napätie,“ dodal.

Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že telefonoval s kosovským premiérom Albinom Kurtim, aby s ním prediskutoval eskaláciu v regióne.

Varovania z Washingtonu

Americký minister zahraničia Antony Blinken zase hovoril so srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom a vyzval na okamžitú deeskaláciu a návrat k predošlej dohode o normalizácii vzťahov s Kosovom.

Varovania z Washingtonu prišli na konci týždňa zvýšeného napätia, ktoré vyvolal prepad dobre vyzbrojených srbských polovojenských jednotiek na hliadku kosovskej polície, pri ktorom bol zabitý policajt. V nasledujúcej bitke pri dedine Banjskë zahynuli traja srbskí ozbrojenci.

Mierové sily KFOR v Kosove vedené Severoatlantickou alianciou (NATO) posilnili britskí vojaci. Bidenova administratíva uviedla, že so spojencami vedie konzultácie, aby zabezpečila, že postoj KFOR „zodpovedá hrozbe“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albin KurtiAleksandar VučičAntony BlinkenJake SullivanJoe Biden
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy