Stoltenberg na stretnutí s Čaputovou ocenil zámer Ficovej vlády, prezidentke sa bude cnieť za stretnutiami s inšpirujúcimi ľuďmi (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová, Jens Stoltenberg
Prezidentka SR Zuuzana Čaputová a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas stretnutia v Bruseli. Brusel, 10. apríla 2024. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. apríla, 13:46

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok odštartovala sériu rozlúčkových zahraničných ciest. Jej prvé kroky smerovali do nemeckého Berlína a belgického Bruselu. Stredajšiu rozlúčkovú návštevu v Bruseli odštartovala stretnutím so Slovákmi, ktorí pracujú v medzinárodných inštitúciách, najmä v štruktúrach Európskej únie a NATO.

„Prijala som toto pozvanie opakovane, ako na začiatku svojho mandátu pred piatimi rokmi. Vrátila som sa medzi nich rada, pretože príbeh našej služby je podobný – aj oni pracujú pre Slovensko a pre hodnoty, ktoré sú pre našu krajinu dôležité. S veľkou profesionalitou a oddanosťou. Aj títo ľudia sú dôvodom dôvery v Slovensko,“ napísala na sociálnej sieti.

Stretla sa aj so Stoltenbergom

Prezidentka sa v Bruseli stretla aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Ako uviedla, počas piatich rokov svojho mandátu na samitoch Severoatlantickej aliancie zažila veľkú solidaritu, zomknutosť či ochotu pomôcť.

„Všetci si uvedomujeme, že spolu sme silnejší. Veľkú zásluhu na tom má práve súčasný generálny tajomník Jens Stoltenberg, ktorý poslednú dekádu NATO vedie. Za jeho rozvahu, líderstvo a výbornú profesionálnu spoluprácu som mu poďakovala,“ napísala na sociálnej sieti.

Investície do obrany

Témou ich rozhovoru bol taktiež nadchádzajúci samit NATO vo Washingtone. Podľa hlavy štátu je slovenskou prioritou ďalšie posilnenie našej obrany, predovšetkým riešenie protiraketovej i protivzdušnej obrany, a to tak, aby tieto systémy boli „prístupné pre štáty východného krídla na predvídateľnejšej báze“.

Generálny tajomník podľa slov prezidentky Čaputovej ocenil plány modernizácie slovenských ozbrojených síl i zámer vlády Roberta Fica (Smer-SD) ponechať investície do obrany na úrovni najmenej dvoch percent HDP.

 „Obhajoba našich záujmov a dodržiavanie záväzkov v NATO je naším spoločným cieľom. Pretože čokoľvek iné by bolo spojené s rizikom pre našu vlastnú bezpečnosť,“ dodala.

Nemecko je kľúčovým partnerom

Ako ďalej hlava štátu informovala, Nemecko je náš kľúčový politický, ekonomický i bezpečnostný partner. S prezidentom krajiny Frankom-Walterom Steinmeierom sa podľa jej slov stretávali nielen ako štátnici, ale stali sa z nich aj priatelia.

„Vážim si jeho záujem o Slovensko. V dlhom a úprimnom rozhovore sme hovorili o potrebe spájať a prekonávať rozdelenia a polarizáciu v spoločnostiach. Obaja vnímame ohrozenia, ktorým nielen naše demokracie čelia. Ochrana demokratických hodnôt je niečo, čo nás spája naprieč krajinami a verím, že tieto výzvy dokážeme najlepšie zvládnuť, pokiaľ my zostaneme pevní a Európa silná a jednotná. So spojencami a priateľmi, akým je aj Nemecko a prezident Steinmeier,“ napísala.

Frank Walter Steinmeier, Zuzana Čaputová
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier (vľavo) víta prezidentku SR Zuzanu Čaputovú s vojenskými poctami pred berlínskym palácom Bellevue. Berlín, 9. apríl 2024. Foto: Bernd von Jutrczenka/dpa via AP.

Uctila si aj obete totality

Čaputová zároveň skonštatovala, že po uplynutí mandátu sa jej bude určite cnieť za stretnutiami s „inšpirujúcimi ľuďmi na Slovensku a v zahraničí“.

Prezidentka si v utorok taktiež uctila pamiatku obetí totality pri pamätníku Berlínskeho múra.

„Pri Berlínskom múre som si uctila pamiatku všetkých, ktorí sa odmietli zmieriť so životom v totalite a boli zabití pri pokuse prekonať múr v snahe žiť v slobode. Berlínsky múr bol po desaťročia symbolom rozdelenia dvoch svetov, sveta slobody a sveta totality, v ktorej sme žili aj my ako súčasť komunistického bloku. Dnes je najmä pripomienkou toho, že sloboda a demokracia nakoniec zvíťazili,“ uviedla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy