Cena tepla v Ružomberku zdražela o tri eurá za gigajoule

|
Ilustračné foto Foto: Pixabay.com

RUŽOMBEROK 23. februára (WEBNOVINY) – Cena tepla sa v meste Ružomberok od začiatku roka zvýšila z pôvodných 23,64 € na 26,4 € za gigajoule. Potvrdil to riaditeľ spoločnosti Centrálne zásobovanie teplom (CZT) Vladimír Lajčiak.

V Ružomberku sa cena tepla neupravovala od roku 2009. „Vznikol určitý sklz, ktorý sa mal riešiť postupne. Čiže súčasné zvýšenie ceny je razantnejšie, ako by bolo, keby sa cena zvyšovala postupne,“ konštatoval.

Riaditeľ pomenoval hlavné dôvody zmeny ceny: „Zvýšenie ceny nakupovaného tepla našej spoločnosti od Mondi SCP Ružomberok z pôvodných 13,21 na 14,30 €, Mondi dva roky nezvyšovalo cenu. Dôvodom na zmenu ceny nie je výmena vedenia mesta, ale zvýšenie ceny vstupov, ako je drevo a zemný plyn, medziročne až o 35%. Aplikované zvýšenie ceny je však len o 8,25%,“ dodal.

Ďalším vplyvom je rozdiel medzi nákupnou cenou od Mondi a cenou fakturovanou odberateľom, ktorej výsledkom bola strata CZT v minulom roku 346-tisíc €. „Preto sme museli rozdiel zvýšiť z pôvodných 6,65 € na 7,70€ za gigajoule, aby bola firma CZT ekonomicky vyrovnaná,“ podotkol Lajčiak. Tretím faktorom je zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 19 na 20%. „Súčasná cena tepla stačí, aby sme získali dostatok zdrojov na krytie dlhovej služby. Vieme uhrádzať všetky záväzky voči dodávateľom.“

Spoločnosť CZT zásobuje teplom približne 20-tisíc obyvateľov Ružomberka. Podiel množstva tepla pripadajúci na byty je 71%, zvyšok predstavuje spotrebu tepla v nebytových priestoroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom