Cestovná kancelária Sunflower Tours končí, niektorí turisti uviazli v zahraničí a musia riešiť návrat domov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cestovná kancelária
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Cestovná kancelária Sunflower Tours, s.r.o., špecializujúca sa na turistické pobyty v Egypte, končí svoju činnosť a zároveň pripravuje návrh na vyhlásenie svojho úpadku.

Viac o téme: Koronavírus

„K tejto skutočnosti významne prispeli straty počas 2-ročného obmedzenia a zákazov cestovania z dôvodu pandémie COVID-19 a ani predaj v tomto roku nepomohol zlepšiť celkovú finančnú situáciu,” oznámila spoločnosť na svojom už nefunkčnom portáli.

Uplatňovanie škodovej udalosti

O ďalších krokoch v súvislosti s následným uplatňovaním škodovej udalosti bude cestovná kancelária podľa oznámenia informovať ihneď po získaní informácií o postupe z poisťovne na webových stránkach.

Klientov vyzvala, aby už neuhrádzali žiadne platby ani doplatky za ešte nezrealizované zájazdy. Tí, ktorí dostali pokyny s odletom v najbližších dňoch, už nemajú cestovať na letisko, lebo nebudú vybavení. „Všetky uhradené platby budú rovnako predmetom škodovej udalosti,” dodala cestovka.

Tržby vyše 221-tisíc eur

Sunflower Tours má sídlo v Prahe a jej dcérska firma s rovnakým menom v Bratislave. Cestovná kancelária nie je v zozname členov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr. Pod súčasným názvom pôsobí na Slovensku od roku 2016, má základné imanie 5-tisíc eur, jej aktuálnymi spoločníkmi sú dve zahraničné fyzické osoby so sídlom v Prahe a Egypte.

Spoločnosť podľa verejného registra vlani dosiahla v SR zisk po zdanení necelých 19-tisíc eur, rok predtým vykázala stratu takmer 245-tisíc eur. V uplynulých dvoch rokoch mala tržby z hospodárskej činnosti vyše 221-tisíc eur.

Turisti zostali v zahraničí

Niektorí z klientov Sunflower Tours, ktorá okrem Česka a Slovenska pôsobí aj v Poľsku, podľa českého portálu idnes.cz zostali v zahraničí a návrat musia riešiť s poisťovňou. „Pokiaľ je nám známe, niektorí turisti zostali v zahraničí. Teraz sa musia spojiť so svojou poisťovňou, ktorá zariadi ich návrat domov. Kto mal ešte len s touto cestovnou kanceláriou odcestovať a má riadnu zmluvu, mali by mu byť vrátené peniaze,” povedal idnes.cz hovorca Asociácie cestovných kancelárií ČR Jan Papež.

Cestovná kancelária Sunflower Tours nebola členom asociácie, poistená je v poisťovni Slavia. Sunflower Tours sa profilovala ako špecialista na zájazdy do Egypta, ponúkala pobyty v hlavných prímorských strediskách, napríklad Hurghada, Marsa Alam či Sharm El Sheikh.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SACKA Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúrSunflower Tours