Vydajte sa po stopách majestátnych kulís seriálu Hra o tróny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obrazom: Pozrite si krásy nehostinného Islandu očami Slováka
David Varga

Milovníci seriálu Hra o tróny nemusia dych vyrážajúce hradby a prírodné scenérie sledovať len na televíznych obrazovkách. Vymeňte gauč za letenku a vydajte sa po stopách štábu do ovcami posiateho Írska, na dramatické pobrežie Maroka alebo na ľadový Island.

Hra o tróny je veľkým fenoménom nielen pre čitateľov, ale aj pre milovníkov seriálových adaptácií. Jednou z najväčších devíz, ktorá priťahuje divákov po celom svete, sú jedinečné kulisy a prírodné scenérie, ktoré podčiarkujú unikátnosť príbehu. Ríša Západozemí je rozmanitá a ponúka všetko od drsnej ľadovej plochy za Múrom kráľovstva, cez Sever plný nástrah až po exotické Kráľovo Prístavisko. Až sa nechce veriť, že krásu týchto miest si môžete užiť na vlastnej koži. Ak si chcete skrátiť čakanie na ďalšiu sériu, vydajte sa na jeseň na miesta natáčania seriálu Hra o tróny. Pozrite si tipy na päť štátov, ktoré umožnia vychutnať si rôznorodosť kráľov, krásu kráľovien a silu rytierov očami filmového štábu.

Neskrotné Írsko

Vybavujete si úvodných 15 minút seriálu, kedy Eddard Stark stína hlavu dezertérovi z Múru? Prvá z veľkých scenérií na seba nenechala dlho čakať. Obrovská plocha národného parku Tollymore Forest Park ponúka divákom prvé zoznámenie s rozmanitým Írskom. Pešia turistika či sieť cyklotrás sem každoročne láka mnohých dobrodruhov. Ak by ste si potrebovali odpočinúť, je možné zájsť na prehliadku hradu Ward, teda Zimovresu, tisícročného sídla rodu Starkovcov, ktorí vládli na území Severu rozkladajúcemu sa od Šije až po Múr. Ďalšou možnosťou v Írsku je viktoriánske prímorské letovisko Newcastle. „Pre milovníkov moderného umenia je írske mesto Newcastle jedinečným zážitkom vďaka viac ako kilometer dlhej promenáde okolo pobrežia. Pozdĺž celej promenády sa nachádza množstvo sôch a elegantných lávok cez rieku Shimna. Z mesta je to len kúsok k hore Mourne, ktorá umožňuje všetky druhy outdoorového vyžitia,“ odporúča marketingový manažér cestovnej agentúry Invia Ivan Šidla a dodáva, že milovníkov golfu zaujme centrum Royal County Down Golf Club. To totiž vyhralo v časopise Planet Golf titul „Najlepšie golfové ihrisko na území mimo USA.“

Írsko
Írsko Thinkstock

Ľadový Island

Obrazom: Pozrite si krásy nehostinného Islandu očami Slováka
DavidVarga David Varga

Náveterné krajiny okolo Múru a ľadové pláne hlboko za ňou – je len málo miest na planéte, kde by ste mohli hľadať podobnú krajinu. Filmári si preto ako kulisu na nakrúcanie bez váhania vybrali islandský národný park Vatnajökull. Sídlo nočnej hliadky sa nachádza na najväčšom ľadovci Európy menom Svínafellsjökull. Samotný ľadovec však vyžaduje skúsenosti s horolezectvom a dobrú fyzickú kondíciu, keďže počasie sa tu môže počas niekoľkých minút radikálne zmeniť. Celý národný park Vatnajökull zaberá viac ako desatinu plochy ostrova. V rámci národného parku môžete okrem ľadovcov obdivovať mnohé jaskyne a vodopády, prípadne hustú sieť náučných ciest, ktorá je aj častým výletným cieľom domácich. Park sa nachádza asi 250 km od hlavného mesta, Reykjavíku. Ďalšou seriálovou oblasťou na Islande je okolie jazera Mývatn. Natáčanie v týchto oblastiach mohlo prebiehať len v letných mesiacoch, pretože ráz a divokosť krajiny neprial filmárom v inej ako turistickej sezóne.

Prekvapujúce Chorvátsko

Chorvátsko je typickým turistickým cieľom Európanov. Blízka poloha a porovnateľné ceny sú hlavnými dôvodmi, prečo sa tisíce Slovákov každoročne vydávajú na cestu do tejto slnečnej krajiny. Chorvátsko si ale môžete užiť aj očami filmového štábu. Filmové Kráľovo Prístavisko využíva dokonalé kulisy mesta Dubrovník. Mestské kamenné hradby a slnečné pobrežie boli hlavnými dôvodmi, prečo sa celý štáb vydal do Dalmácie. Práve sem zapadá scenéria hlavného mesta Siedmich kráľovstiev a sídla rodu Lannisterovcov v čele so Železným trónom. Stredoveké hradby v perfektnom stave dodávajú Hre o tróny autentickú atmosféru, čomu napomáhajú aj mnohé architektonické prvky. Určite si pamätáte na zúfalú Daenerys, ktorá túži po záchrane svojich drakov z veže Lovrjenac. V okolí samotnej veže je veľa ďalších miest, ktoré pozorný divák istotne rozozná bez väčšej námahy. „Do samotného areálu je možné sa dostať vďaka organizovaným prehliadkam. Len sa uistite, že si ich zarezervujete včas, keďže o vežu a najbližšie okolie je od dôb natáčania enormný záujem,“ pripomína Ivan Šidla. Trinásť kilometrov od Dubrovníku sa nachádza arborétum Trsteno, v ktorom sa odohrala nejedna rozprava medzi Sansou Stark a Margaery Tyrell. Ďalšou destináciou je ostrov Lokrum, ktorý znázornil v seriáli tajomné mesto Qarth. Ostrov ponúka nielen tieň vďaka hustému lesu, ale aj prvotriedne pláže. Ak máte chuť na výlet, vydajte sa na sever do Splitu, v ktorého okolí sa odohrávala väčšina pamätných bitiek v seriáli.

Dubrovník
Dubrovník SITA/AP

Dramatické Maroko

Afrika: Tisíc a jedna noc v marockej púšti
IgorDaniš Igor Daniš

V Astapore, teda v meste v Zálive otrokárov, Daenerys Targaryen vykúpila otrockú armádu, takzvaných Nepoškvrnených, za jedného zo svojich drakov. Ten potom vychrlil oheň priamo do tváre zlého uzurpátora. Táto scéna sa stala medzi fanúšikmi seriálu kultovou, preto pre ňu filmári potrebovali miesto, ktoré by bolo hodné tejto drámy. Ako kulisa im poslúžilo marocké pobrežné miesto Essaouira, ktoré sa nazývalo Mogador, čo znamená malá tvrdza obklopená múrmi. Práve mohutné pieskovcové hradby, tajomné pobrežie a dramatické útesy s krikom čajok vykúzlili tú správnu napätú atmosféru. Reálne je však mestečko Essaouira úplne odlišné – ide o najpokojnejšie, najpríjemnejšie a vraj najkrajšie miesto, ktoré môžete v Maroku navštíviť. Na milovníkov vodných športov v Maroku spoľahlivo čakajú vlny. Fanúšikovia umenia zasa v mnohých úzkych uličkách môžu obdivovať útulné galérie a obchodíky, v ktorých nájdu predovšetkým suveníry z dreva a hrnčiarske výrobky. Záujemcovia si môžu svoj artefakt vytvoriť v rezbárskej dielni.

Maurské Španielsko

Tento rok sa štáb seriálu Hra o tróny premiestnil do Španielska. Časť scén z piatej série sa totiž bude odohrávať v metropole Andalúzie – v Seville a v mestečku Osuna. Tieto miesta sa vďaka práci filmárov premenia na kráľovstvo Dorne. Postavy zo seriálu sa budú údajne prechádzať v priestoroch univerzity v Osune alebo v býčej aréne. V Seville sa potom bude natáčanie odohrávať najmä v kráľovskom paláci Alcázar, ktorý sa stane sídlom rodu Martellovcov. Tento palác je charakteristickou ukážkou maurskej architektúry a spolu s katedrálou a Indickými archívmi je zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. Sevilla je vyhľadávaným cieľom turistov najmä vďaka svojej jedinečnej a tradičnej atmosfére. Miestni obyvatelia hovoria, že sa v tomto meste zastavil čas, že práve tu spoznáte pravé Španielsko nezmenené vplyvom modernej doby. V Seville sa dá zažiť to správne napätie pri býčích zápasoch či vášeň temperamentného flamenca. „Práve jeseň je na návštevu Andalúzie ideálna. Počas letných mesiacov je totiž v Seville takmer na nevydržanie, v tamojších uliciach teplota stúpa až k 50 stupňom Celzia, Na jeseň si však môžete bez problémov vychutnať prehliadku miestnych pamiatok a potom zájsť na pobrežie a vykúpať sa v stále vyhriatom mori,“ uzavrel Šidla.

Sevilla
Sevilla Thinkstock

Informácie portálu Cestujsi.sk poskytok marketingový manažér cestovnej kancelárie INVIA Ivan Šidla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať