Cholera – starý pojem aktuálny aj dnes

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cholera
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Cholera je vysoko nebezpečné infekčné hnačkové ochorenie. Človek môže bez liečby zomrieť do niekoľkých hodín.

Cholera je na svete tisícročia, dodnes sme sa jej nezbavili. Jej história siaha až do 6. storočia pred našim letopočtom do Indie. Už vtedy hromadne zabíjala ľudí vo svojej pandemickej podobe.

V súčasnosti sme svedkami jej výskytu po nešťastnom zemetrasení na Haiti. Svetová zdravotnícka organizácia hlási doposiaľ vyše 4 700 prípadov cholery, z toho už 337 obetí. Podľa štatistík WHO sa ročne nakazí cholerou približne 3 až 5 miliónov ľudí na celom svete, z toho zabije okolo 120-tisíc ľudí.

Dokonca aj na území Slovenska bola zaznamenaná menšia epidémia cholery na východnom Slovensku, a to v roku 1970. Cholera sa dodnes vyskytuje v krajinách s nízkym hygienickým štandardom alebo nedostatkom pitnej vody. Spôsobuje ju baktéria Vibrio cholerae alebo jej ďalšie typy, ktoré kontaminujú pitnú vodu. Infekcia sa prenáša orálno-fekálnou cestou, prejaví sa behom troch až šiestich dní. Najčastejší výskyt cholery zaznamenali v chudobných krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

„Prejavy cholery môžu nastúpiť veľmi rýchlo. Človek stráca hnačkou a niekedy i zvracaním množstvo tekutín. Za 24 hodín môže stratiť až do 30 litrov tekutín spolu s elektrolytmi a minerálmi. Takýto priebeh je stavom ohrozujúcim život a vyžaduje náhradu tekutín a iných látok intenzívnou infúznou liečbou. Súčasne je nutné podávať antibiotiká, to všetko pod dohľadom lekárov, najlepšie na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ vysvetľuje vedúci lekár z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny Ivan Bakoš.

Tomuto nebezpečnému ochoreniu sa dá predísť sprísnením základných hygienických a stravovacích návykov ako je časté umývanie rúk, pitie tekutín len z originálnych obalov, jesť len dostatočne tepelne upravené jedlá.

Dnes je na Slovensku k dispozícii očkovacia látka proti cholere. Vakcína sa nepodáva injekčne, pije sa vo forme šumivého nápoja. Odporúča sa pre dlhodobejšie pobyty v krajinách s nízkym hygienickým štandardom. Podávajú sa dve dávky v rozpätí 1 až 6 týždňov. Ochrana trvá 2 roky, potom je nutné podať ďalšiu dávku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať