Činohra SND odohrá inscenáciu Láskavé bohyne na pomoc Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef vajda velitel lubos kostelny maximilian auerichard stanke uradnik korherr.jpg
Foto: Collavino

Činohra Slovenského národného divadla uvedie v utorok 8. marca 2022 živý prenos predstavenia Láskavé bohyne. Svojich divákov vyzýva, aby namiesto kúpy online vstupenky podporili Činfond. Takto vyzbierané prostriedky venuje na pomoc Ukrajine. 

Inscenáciu Láskavé bohyne odohrajú herci v utorok 8. marca o 19.00 h pred publikom v Štúdiu činohry. Predstavenie sa bude zároveň naživo vysielať online na YouTube kanáli SND, kde si ho budú môcť pozrieť diváci z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Alexander barta thomas hauser jozef vajda velitel lubos kostelny maximilan aue tana pauhofova helena.jpg
Foto: Collavino

Všetci sledujúci môžu namiesto zakúpenia online vstupenky prispieť dobrovoľnou sumou na účet Činfondu (SK07 1100 0000 0029 4605 3532). Údaje k platbe budú počas prenosu predstavenia uvedené aj v popise videa. Činfond je nadačný fond priateľov Činohry SND pri Nadácii otvorenej spoločnosti.

„Každá forma a podoba pomoci je dnes dôležitá. Rozhodli sme sa realizovať live stream jednej zásadnej inscenácie, ktorá hovorí o druhej svetovej vojne – Láskavé bohyne od Johnatana Littela a vyzbierané prostriedky venovať na pomoc Ukrajine. V rozhovoroch vnímame potrebu priamej finančnej pomoci, preto sme sa rozhodli do tejto výzvy zapojiť,“ hovorí riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová.

Emilia vasaryova matka.jpg
Foto: Collavino

Činohra SND venuje prostriedky z prenosu Láskavých bohýň na pomoc utečencom a obetiam vojny na Ukrajine prostredníctvom organizácií Človek v ohrození a Ukrajinský červený kríž.

„Ostro odsudzujeme vojenský a ozbrojený konflikt Ruska voči Ukrajine. Popri tom sme však aj svedkami dezinformačnej vojny, dezinterpretácie dejín, poštvávania ľudí proti bezbranným občanom Ukrajiny v niektorých médiách v priamom prenose. Zrazu sa tu objavujú pojmy ako denacifikácia a demilitarizácia v kontexte, ktorý nie je pravdivý,” hovorí riaditeľka Činohry SND.

Lubos kostelny maximilan aue emilia vasaryova matka jozef vajda moreau.jpg
Foto: Collavino

„Slovenské národné divadlo je aj službou verejnosti a chceme pracovať na budovaní občianskej spoločnosti. Ak krajina a jej vodcovia začnú trpieť amnéziou pamäti a prekrúcať históriu, hrozí katastrofa. A tu je stále priestor divadla ako vzdelávacej podpory,” zdôrazňuje.

Inscenácia Láskavé bohyne je divadelnou adaptáciou úspešného rovnomenného románu francúzsky píšuceho amerického spisovateľa Johnatana Littela. Rozprávačom a hlavným hrdinom je presvedčený nacista Maximilián Aue. Jeho fiktívne pamäti sa začínajú na ukrajinskom fronte, kde nemecké jednotky drvia nepripravenú sovietsku armádu.

Lubos kostelny maximilian aue emilia vasaryova matka.jpg
Foto: Collavino

Inscenácia Láskavé bohyne v Slovenskom národnom divadle získala prestížnu divadelnú cenu Dosky 2014 Najlepšia inscenácia sezóny 2013/2014 a režisér Michal Vajdička získal cenu Najlepšia réžia sezóny 2013/2014. Ľuboš Kostelný získal cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon sezóny 2013/2014.

Lubos kostelny maximilian aue milan ondrik vysetrovatel 2.jpg
Foto: Collavino

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČinfondSlovenské národné divadloSND Slovenské národné divadlo