Daňovú kauzu Zoltána Andruskóa odročili na október, dôvodom bola neprítomnosť druhého obžalovaného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Mestský súd Bratislava I odročil pojednávanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka na 2. októbra. Ako uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je ospravedlnenie obžalovaného Jána M. pre práceneschopnosť. Súd bude podľa hovorcu predmetné ospravedlnenie preverovať.

Na verdikt sa čaká už rok

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Vynesenie verdiktu v tomto prípade sa očakávalo už na prelome rokov 2021/2022.

Andruskó, ktorý sa predtým na pojednávaniach nezúčastňoval, však začiatkom roka 2022 prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov. Ján M. sa pojednávaní zúčastňoval od začiatku, na súd však chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Súhlasil s 15- ročným trestom

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Mariánom Kočnerom. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Rovnako svedčil aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPavol AdamčiakPeter ŠufliarskyTomáš SzabóZoltán AndruskóZuzana Bartalská
Firmy a inštitúcie Okresný súd Bratislava IŠpecializovaný trestný súd SR