Dědeček ide pre nehodu na Zochovej do väzby, krajský súd zmenil rozhodnutie prvostupňového (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dědeček, SÚDY: Verejné zasadnutie o väzbe Dušana D.
Obvinený Dušan Dědeček (uprostred) počas príchodu na verejné zasadnutie o väzbe obvineného na Krajskom súde v Bratislave. Bratislava, 14. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. októbra 10:56

Bývalý generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček sa v piatok opäť postavil pred súd, ktorý rozhodol, že v súvislosti s tragickou nehodou na zastávke Zochova v Bratislave ide do väzby.

Senát Krajského súdu v Bratislave, vyhovel sťažnosti prokurátora proti rozhodnutiu o nevzatí do väzby obvineného prvostupňovým súdom.

Rozhodnutie senátu však nebolo prijaté jednohlasne a člen senátu Michal Kačáni predniesol odlišné stanovisko. „To riziko je tu namieste,“ uviedla Molnárová s tým, že súd posudzoval aj okolnosti a skutky, ktoré sa udiali pár hodín pred smrteľnou nehodou. Zároveň posudzovali aj súčasný život a správanie obvineného.

Kačáni, naopak, povedal, že hrozba pokračovania v trestnej činnosti zo strany obvineného podľa neho nebola aktuálna a nehoda bola „ojedinelý exces s hroznými následkami“. Piatkové rozhodnutie krajského súdu je právoplatné a Dědečka priamo z pojednávacej miestnosti odviedli do výkonu väzby.

Riziko úteku

Prokurátor Juraj Chylo vo svojej sťažnosti proti nevzatiu do väzby obvineného argumentoval napríklad jeho vekom 60 rokov, čo spolu s možným vysokým trestom zakladá riziko úteku. Dědečkov obhajca Jiří Kučera, naopak, v piatok pred súdom uviedol, že obvinený polícii odovzdal svoj pas.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

Dědeček zase pred súdom vyhlásil, že na súd príde vždy vtedy, keď bude predvolaný. „Nikdy nebudem riadiť žiadne motorové vozidlo,“ povedal s tým, že incident je aj podnetom odnaučiť sa piť. Takisto argumentoval, že má povinnosti v rámci svojho zamestnania v Deaflympijskom výbore Slovenska.

Prepustený zo zadržania

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I minulý štvrtok do väzby Dědečka nevzal a prepustil zo zadržania.

Ako pre médiá uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, sudca konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel. Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom.

Keďže prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť, o veci ešte rozhodoval Krajský súd v Bratislave na verejnom zasadnutí v piatok 14. októbra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trestný čin všeobecného ohrozenia

Vyšetrovateľ bratislavskej kriminálnej polície v utorok 4. októbra obvinil 60-ročného Dědečka z Bratislavy z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny súdom mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne trest odňatia slobody na doživotie.

Opitý Dědeček v nedeľu 2. októbra na Škode SuperB zišiel vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova v Bratislave, na ktorej sa v tom čase nachádzalo približne 40 osôb, pričom došlo k zrážke vozidla s čakajúcimi na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. V priebehu pondelka 3. októbra pribudla ďalšia obeť, ktorou bola 21-ročná študentka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Dědeček