Dobrovodský žiada Žilinku o súčinnosť pri ochrane práv migrantov, vo Veľkom Krtíši sú údajne obmedzovaní na slobode (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migrácia, výrobná hala, Veľký Krtíš
Neohlásená kontrola vo výrobnej hale vo Veľkom Krtíši, kde sú cudzinci údajne obmedzovaní na slobode. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský požiadal o súčinnosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku v súvislosti s ochranou základných práv a slobôd.

Zhromažďovanie cudzincov

Učinil tak na základe neohlásenej kontroly vo výrobnej hale vo Veľkom Krtíši, kde sú podľa neho cudzinci obmedzovaní na slobode. Podľa informácií hovorcu ombudsmana Branislava Gigaca účelom výrobnej haly je zhromažďovať cudzincov, ktorých neskôr administratívne vybavuje ministerstvo vnútra prostredníctvom oddelení cudzineckej polície.

Migrácia, výrobná hala, Veľký Krtíš
Neohlásená kontrola vo výrobnej hale vo Veľkom Krtíši, kde sú cudzinci údajne obmedzovaní na slobode. Foto: www.facebook.com

Kontrolu vykonali zamestnanci Kancelárie verejného ochrancu práv v uplynulom týždni. Cudzinci nachádzajúci sa vo výrobnej hale tvrdia, že sú obmedzovaní na osobnej slobode štyri až sedem dní. Príslušníci Policajného zboru zároveň odmietli žiadosť kancelárie ombudsmana, aby situáciu sťažujúcich sa cudzincov preverili za účelom objektívneho zistenia dĺžky pobytu v objekte a taktiež otázku dobrovoľného pobytu.

Obmedzenie na osobnej slobode

„Príslušníci Policajného zboru uviedli, že cudzinci sú obmedzení na osobnej slobode len v časovom rozsahu 24 hodín, a v prípade, ak sa v objekte nachádzajú osoby, ktoré sú tam dlhšie ako 24 hodín, títo tam ostávajú dobrovoľne,“ tvrdí Dobrovodský. Dodáva však, že tvrdenia polície vyvrátili cudzinci.

Zhodne tvrdili, že všetci, ktorí sú v objekte umiestnení, sú tam umiestnení bez možnosti odísť. Nemožnosť opustiť areál potvrdili aj zamestnanci kancelárie ombudsmana, pretože objekt bol ohradený plotom a strážený príslušníkmi Policajného zboru, ktorí mali aj automatické zbrane,“ dodáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GigacMaroš ŽilinkaRóbert Dobrovodský
Firmy a inštitúcie Kancelária verejného ochrancu právMV Ministerstvo vnútra SRPolicajný zbor SR