Drlička sa ohradil voči tvrdeniam nespokojných sólistov, hrací plán Opery SND vraj nezdecimoval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SND: Vyjadrenie k demisii riaditeľa
Odchádzajúci generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička počas brífingu k jeho prijatiu demisie. Ministerka kultúry SR Natália Milanová odvolala Drličku z funkcie k 1. novembru 2022 z dôvodu jeho výrokov na umelcov a politikov. Bratislava, 25. október 2022. Foto: SITA/Diana Černáková

Bývalý generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička sa ohradzuje voči tvrdeniam nespokojných sólistov. Vyvracia ich tvrdenie, že na post riaditeľa SND sa dostal netransparentným výberovým konaním, i to, že zdecimoval hrací plán Opery SND.

Drlička odmietol akékoľvek špekulácie o tom, že by výberové konanie nebolo transparentné a dodal, že nevie o žiadnom spochybnení priebehu výberového procesu zo strany kontrolných orgánov SR či rezortu kultúry. Drlička to uviedol vo svojom stanovisku.

Úspešná sezóna a vypredané sály

Bývalý generálny riaditeľ SND vyvracia i tvrdenia o tom, že by zdecimoval hrací plán Opery SND.

„Opera SND sa od uzatvorenia historickej budovy SND delí o jednu sálu s Baletom SND. Opera spolu s Baletom majú na sezónu 2022/2023 naplánovaných 160 predstavení (80 pre operu a 80 pre balet), čo aktuálne predstavuje maximálny možný počet predstavení týchto dvoch súborov v jednej sále vrátane skúšobných procesov nových premiér, repertoárových inscenácií či stavby a demontáže často rozsiahlych operných a baletných scén,“ píše v stanovisku.

Drlička dodal, že Opera SND v aktuálnej sezóne prešla na systém tzv. blokového hrania. Znamená to, že jednotlivé inscenácie sa hrávajú niekoľkokrát za sebou, v tzv. blokoch, čím sa zefektívňuje prevádzka i skúšobné procesy.

Opera SND podľa Drličku túto sezónu rozbehla veľmi úspešne, prilákala nových divákov a vypredáva sály. Tvrdenie, že zdecimoval hrací plán označil za nepravdivé, manipulatívne a účelové.

Ministerstvo potvrdilo správnosť postupov

Drlička nesúhlasí ani s tvrdením, že porušil pracovný poriadok opery, kolektívnu zmluvy alebo mzdový poriadok.

„Priebeh vykonania organizačných zmien, súčasťou ktorých je aj prerokovanie s odbormi, bol predmetom kontroly a inšpekcie Ministerstva kultúry SR, ktorá potvrdila správnosť všetkých postupov,“ uviedol Drlička.

Ustavičné opakovanie tohto tvrdenia, ktoré bolo niekoľkokrát vyvrátené v médiách, považuje za snahu manipulovať verejnú mienku. Doplnil, že nemá vedomosť o oficiálnom náleze alebo dôkaze, od akéhokoľvek kontrolného orgánu, že by došlo k porušeniu týchto interných dokumentov.

Otvorený list pre Milanovú a Čaputovú

Nespokojní sólisti reagovali na Drličkove vyjadrenia v relácii RTVS, kde uviedol, že zvažuje opätovnú kandidatúru na tento post, avšak najskôr sa chce stretnúť s politikmi. Sólisti opery sú toho názoru, že tento výrok by ho mal doživotne vylúčiť z uchádzania sa o akýkoľvek post vo verejnej správe.

Uviedli to v otvorenom liste adresovanom okrem iných aj ministerke kultúry Natálii Milanovej, prezidentke SR Zuzane Čaputovej a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Podľa sólistov má Drlička za sebou viaceré prešľapy, ktoré v danom liste vymenovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej DrličkaNatália MilanováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSlovenské národné divadlo