Kto je Ursula von der Leyenová? Hrdá stará mama, ktorá pred eurovoľbami zmenila imidž

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: Archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Do eurovolieb ostáva niečo vyše mesiaca a tím predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sa snaží zmeniť jej imidž. Ako píše portál Politico, z tvrdej šéfky krízového manažmentu chcú spraviť osobnejšiu a srdečnejšiu matku a starkú, ktorej cieľom je, aby rodina vyrastala v bezpečnej a prosperujúcej Európe.

Ide o návrat k jej koreňom, nakoľko sedemnásobná matka riadila od roku 2019 Eurokomisiu v čase pandémie, ruskej invázie na Ukrajinu a aj počas krízy. Stala sa známou vďaka svojej sebadisciplíne a tiež spaním v sídle Komisie počas dlhých pracovných dní a víkendov.

Ursula 2024

Je to však v ostrom kontraste s tým, keď sa v roku 2008 ako ministerka pre rodinu nechala vytiahnuť z odpadkového koša hercom Hughom Jackmanom.

Teraz má však novú webovú stránku so sloganom „Ursula 2024“. Je v jasných farbách a logo tvorí kruh so zlatými hviezdami, ktoré odkazuje na vlajku Európskej únie. Jej vyhlásenia sú dokonca podpísané vlastnoručným autogramom šéfky.

Hlavný hovorca kampane Alexander Winterstein povedal novinárom, že „kľúčový je osobný prvok“. „Ľudia ju poznajú ako prezidentku Komisie,“ uviedol Winterstein. „Čo ľudia zrejme nevedia, je to, akou osobou je v skutočnosti… Kto je Ursula von der Leyenová?“

Vyštudovaná lekárka

Brusel môže táto stratégia kampane zameraná na osobný a rodinný život prekvapiť, ale nejde o nič nové v prípade von der Leyenovej. Ešte pred vstupom do európskej politiky bola totiž známa v Nemecku.

Ursula von der Leyenová, ktorá sa narodila v Bruseli a bola vyštudovanou lekárkou, sa stala súčasťou prvého kabinetu Angely Merkelovej ako ministerka pre rodinu. Tento post zastávala od roku 2005 a o štyri roky neskôr sa stala ministerkou práce. Viacerí však považujú krok vedľa, keď v roku 2014 prevzala ministerstvo obrany.

V týchto rokoch hovorila veľa o svojej rodine, svojich siedmich deťoch, a to hlavne vtedy, keď bola ministerkou pre rodinu. Oponenti ju kritizovali, že ju využíva vo svoj politický prospech.

Poukazovala tiež na ťažkosti spojených so skĺbením kariéry a rodičovstva, a to hlavne vtedy, keď bojovala za verejné škôlky. V nemeckej spoločnosti je dodnes citlivou témou, keď riešia zlepšovanie podmienok matiek, aby mohli zostať v plnom pracovnom nasadení.

#Hrdástarámama

Vo svojej kampani sa tak mohla inšpirovať napríklad u svojho otca Ernsta Albrechta, bývalého nemeckého politika a špičkového európskeho úradníka, ktorý pravidelne využíval svoju rodinu v kampaniach. Dokonca raz vystupovali v televíznej relácii, kde jeho manželka  spolu s deťmi spievali. Je však málo pravdepodobné, že by von der Leyenová zašla až takto ďaleko.

„Toto nie je prezidentská kampaň v štýle USA,“ povedal hovorca, ktorý bol anonymne poverený, aby otvorene komentoval kampaň. Napríklad v nej nebudete vidieť žiadnu rodinu.“ Šéfka eurokomisie má tak ešte pár týždňov na to, aby zvládla premenu na #hrdústarúmamu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia