EÚ zintenzívňuje boj proti falšovaniu liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: www.sxc.hu

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Európska únia (EÚ) zintenzívňuje boj proti falšovaniu liekov. Európsky parlament totiž v stredu schválil legislatívu, ktorá má zabrániť falošným liekom dostať sa do legálnej distribučnej siete a ohroziť tak zdravie a životy pacientov. Novelizovaná smernica zavádza bezpečnostné prvky a opatrenia, ktoré umožnia vystopovať liek od výrobcu až k spotrebiteľovi. Ako ďalej agentúru SITA informoval parlament, nové pravidlá sa týkajú aj internetového predaja a ich súčasťou sú tiež sankcie pre falšovateľov.

„Falšované lieky sú tichí zabijaci. Nedokážu pomôcť ako skutočné lieky, prípadne obsahujú toxické prísady, ktoré môžu ich užívateľom ublížiť, alebo ich usmrtiť,“ uviedla spravodajkyňa novej legislatívy, poslankyňa Marisa Matias. Chýbajúca legislatíva falšovateľom podľa jej slov iba pomáha. „Sami sme prispeli k obrovskému nárastu tejto kriminálnej činnosti,“ vyhlásila poslankyňa poukazujúc na zvyšovanie množstva zabavených falošných liekov.

Poslancami schválený návrh zavádza nové bezpečnostné prvky, ktoré sa objavia na obaloch liekov. Ich cieľom je zabezpečiť autentickosť a identifikáciu každého liečiva a zároveň odhaliť, či prišlo k manipulácii s obalom. Členským štátom pribudne povinnosť vybudovať systém, ktorého cieľom bude zabrániť, aby sa potenciálne nebezpečné liečivá, falošné alebo nekvalitné, dostali k pacientovi. Jeho súčasťou bude aj možnosť stiahnuť lieky od všetkých účastníkov dodávateľského reťazca, vrátane pacientov.

Poslanci pozmenili pravidlá tak, aby upravovali predaj farmaceutík aj prostredníctvom internetu. Ten totiž podľa parlamentu predstavuje jeden z najvyužívanejších kanálov, prostredníctvom ktorého sa falošné lieky dostávajú do obehu. Členské štáty, ktoré umožňujú fungovanie internetových lekární, im budú po novom musieť vydať osobitné povolenie. Bez neho nebude predaj liekov cez internet možný. Webové stránky internetových lekární, ktorým bude vydané povolenie, budú obsahovať logo únie, aby ich mohli pacienti ľahšie identifikovať.

Podľa odhadov je dnes sfalšované 1 % zo všetkých liečiv, ktoré sa k pacientom v Európskej únii dostávajú prostredníctvom legálnej siete predajcov. Tento podiel pritom neustále rastie. Situácia za hranicami únie je ešte horšia. Predpokladá sa, že množstvo falšovaných liečiv presahuje 30 %. Tento problém sa už týka aj liekov na predpis vrátane inovatívnych a život zachraňujúcich liečiv.

Text novej legislatívy, ktorý schválili parlament, je výsledkom dohody s členskými štátmi. Očakáva sa preto, že Rada túto novelizovanú smernicu odobrí. Po jej definitívnom schválení budú mať členské štáty 24 mesiacov na vykonanie nevyhnutných zmien vo svojej vnútroštátnej legislatíve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať