Exkluzívny hosť Juraj Valčuha diriguje v Opere SND Dona Carla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novy projekt 3.jpg
Juraj Valčuha. Foto: Archív Juraja Valčuhu

Už dnes 5. mája a v sobotu 7. mája privítame za dirigentským pultom v Opere SND jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti, slovenského dirigenta Juraja Valčuhu.

Patrí k tým, ktorí majú česť dirigovať  najprominentnejšie orchestre sveta – filharmonikov v New Yorku, Berlíne či Mníchove; teší sa z priazne poslucháčov v Bostone rovnako ako v Paríži. Pozvania dostáva z Európy i Ameriky, je hudobným riaditeľom najstaršej talianskej opernej scény v Neapole a od júna aj hudobným riaditeľom Houstonských symfonikov. Hoci má kalendár plný na niekoľko rokov dopredu, vždy si v ňom našiel priestor na hosťovanie v Slovenskej filharmónii a na Bratislavských hudobných slávnostiach. Juraj Valčuha prichádza teraz po prvý raz do Opery SND.

Na programe je majstrovské dielo Giuseppe Verdiho Don Carlo. V historickom kontexte monumentálna freska, vo svojej podstate intímna dráma predovšetkým troch protagonistov – španielskeho kráľa Filipa II. a jeho syna Dona Carla, uprostred ktorých je objektom sporu Alžbeta z Valois. Pre politické a mocenské dohovory sa Alžbeta a Don Carlo musia vzdať svojej lásky a Alžbeta sa vydať za despotického kráľa Filipa II. Dráma, inšpirovaná dielom Friedricha Schillera, nás prenesie do 16. storočia. Koncentrovaná umelecká výpoveď je inšpirujúca predovšetkým vyjadrením túžby po slobode a svojím sujetom aktuálna a nadčasová.

Opera Don Carlo v réžii slovinského režiséra Diega de Breu sa vracia na scénu Opery SND po troch rokoch. Sugestívny príbeh, emotívna Verdiho hudba a len 2 predstavenia – nezmeškajte príležitosť dnes 5. mája a v sobotu 7. mája.

Pod taktovkou Juraja Valčuhu účinkujú – v titulnej postave Tomáš Juhás, Jolana Fogašová ako Alžbeta z Valois, Monika Fabianová ako Eboli, Peter Mikuláš ako kráľ Filip II., Jozef Benci ako Veľký inkvizítor a Daniel Čapkovič ako Rodrigo.

Verdiho opera Don Carlo so sólistami, orchestrom a zborom Opery SND sľubuje pod taktovkou Juraja Valčuhu dnes 5. mája a v sobotu 7. mája 2022 výnimočný zážitok.

Predstavenia sa začínajú o 18.00 hod. v novej budove SND.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenské národné divadloSND Slovenské národné divadlo