Francúzi zvyšujú deficit sociálneho systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paríž
Francúzski vojaci hliadkujú pred múzeum Louvre v Paríži. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. júna (WEBNOVINY) – Deficit francúzskeho systému sociálneho poistenia tento rok prekročí svoj cieľ, keďže príjmy sociálnej poisťovne pre stúpajúcu nezamestnanosť klesajú. Vo štvrtok o tom informovala oficiálna komisia, ktorá monitoruje účty poisťovne.

Deficit sociálneho poistenia tento rok pravdepodobne dosiahne 14,3 mld. eur, po zarátaní deficitu fondu minimálnych dôchodkov dokonca 17,3 mld. eur, informovala Komisia pre účty sociálneho poistenia.

Rozpočet sociálnej poisťovne pritom počítal s deficitom na úrovni 11,4 mld. resp. 13,9 mld. eur. „Zhoršujúca sa makroekonomická situácia nás doviedla do situácie, keď príjmy systému sú nižšie, než sa predpokladalo,“ komentovala ministerka sociálnych vecí Marisol Touraineová.

Hoci francúzsky systém sociálneho poistenia sa prevažnou mierou financuje z daní, ktoré na tento účel platia zamestnávatelia a iné spoločnosti, jeho deficit je najvyšší v eurozóne a tvorí asi 12 % celkového verejného deficitu.

Príspevky do sociálneho fondu v súčasnosti platí aj menej zamestnancov, keďže nezamestnanosť vo Francúzsku na úrovni 10,8 % dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných 14 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať