Francúzsko je pred európskymi voľbami „zaplavené propagandou a dezinformáciami“, tvrdí minister pre európske záležitosti Barrot

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fake - news Hoax, falošné správy, dezinformácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Francúzsko je pred európskymi voľbami „zaplavené propagandou a dezinformáciami“, upozornil v utorok jeho minister pre európske záležitosti Jean-Noël Barrot.

Vlny dezinformácií

Počas samitu Tech & AI spravodajského média Politico povedal, že francúzske bezpečnostné orgány čelia vlnám dezinformácií a tradičné médiá a webstránky ministerstiev podvodom, ktoré v ich mene presviedčajú ľudí, aby verili dezinformáciám. Sociálne siete zažívajú intenzívnejšiu aktivitu falošných účtov.

„Za posledných šesť týždňov (neexistoval) jediný týždeň bez koordinovanej dezinformačnej kampane zasahujúcej Francúzsko,“ skonštatoval minister.

Proruská ovplyvňovacia kampaň

Francúzsky orgán pre dohľad nad zahraničnými dezinformáciami Viginium vo februári informoval, že zaznamenal plánovanú dezinformačnú kampaň vo Francúzsku, Nemecku a Poľsku súvisiacu s druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu a júnovými voľbami do Európskeho parlamentu.

V marci zase české úrady uvalili sankcie na web Voice of Europe, ktorý je podľa Prahy súčasťou proruskej ovplyvňovacej kampane, a jej dvoch predstaviteľov.

Celoeurópske sankcie

Spoločnosti ako Meta a Google stiahli v ostatných týždňoch kanály Voice of Europe, ale ten je stále aktívny na platformách X a Telegram a pred pár dňami sa mu podarilo spojazdniť aj webstránku.

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová počas spomenutého samitu povedala, že kanál by mohol čeliť preskúmaniu zo strany orgánov Európskej únie s cieľom uvaliť celoeurópske sankcie, po ktorých budú národné vlády zodpovedné za odstránenie a obmedzenie platforiem Voice of Europe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Věra Jourová
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEurópska komisia (EK)Európska únia