Slovensko tesne zdolalo Luxembursko a priblížilo sa k postupu na ME vo futbale 2024 (foto)

Futbal: Luxembursko - Slovensko (kvalifikácia o postup na Euro 2024)
Slovenský reprezentant Róbert Polievka v súboji s Luxemburčanom Christopherom Martinsom počas zápasu J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Luxemburg, 16. október 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. októbra 23:50

Slovenskí futbalisti zvíťazili vo svojom ôsmom zápase v J-skupine kvalifikácie o postup na Euro 2024 na pôde Luxemburska 1:0 a priblížili sa postupu na záverečný turnaj. Jediný gól duelu v 77. minúte strelil striedajúci Dávid Ďuriš, ktorý využil center Dávida Hancka.

Piate víťazstvo nad Luxemburskom

Oba tímy nastúpili proti sebe po ôsmy raz a Slováci si na svoje konto pripísali piate víťazstvo. Luxemburčania sa z triumfu tešili jediný raz. Bolo to 9. februára 2011 a v medzištátnom prípravnom stretnutí v Luxemburgu triumfovali domáci 2:1.

Viac o téme: Kvalifikácia o postup na ME vo futbale 2024

Slováci sa z dosiaľ posledného víťazstva nad týmto protivníkov radovali 12. októbra 2015, a bola to vtedy dvojnásobná radosť. Mužstvo spod Tatier vtedy víťazstvom 4:2 v poslednom zápase kvalifikácie spečatilo svoj postup na ME 2016 vo Francúzsku.

V „slovenskej“ J-skupine sa v pondelok hrali aj zápasy Bosna a Hercegovina – Portugalsko 0:5 (0:5) a Island – Lichtenštajnsko 4:0 (2:0).

Zo súčasných zverencov Francesca Calzonu sa v tom zápase na trávniku objavili Norbert Gyömbér, Juraj Kucka a Róbert Mak, na lavičke bol Patrik Hrošovský.

Na postup stačí už získať iba bod

Zverenci trénera Francesca Calzonu majú po ôsmich zápasoch na konte 16 bodov a v tabuľke im patrí druhé miesto. Kvalifikačné boje o Euro 2024 začali domácou bezgólovou remízou s Luxemburskom, potom porazili Bosnu a Hercegovinu (2:0/doma), Island (2:1/vonku) aj Lichtenštajnsko (1:0/vonku). V piatok 8. septembra 2023 nestačili doma na Portugalsko (0:1) a s rovnakým súperom prehrali v Porte (2:3).

Portugalčania triumfom v Zenici nad tímom Bosny a Hercegoviny 5:0 (5:0) potvrdili piatkový zisk miestenky na ME a s 24 bodmi sú suverénne na čele skupiny bez straty bodu a so skóre 32:3. Tretia priečka stále patrí Luxemburčanom, ktorí však pred novembrovým vyvrcholením kvalifikácie strácajú na Slovákov už päť bodov. Na štvrtú pozíciu sa posunuli Islanďania, ktorí po domácom triumfe nad reprezentáciou Lichtenštajnska 4:0 (2:0) má už desať bodov.

V novembri Slováci ukončia kvalifikáciu duelmi doma proti Islanďanom (Bratislava, 16.11.) a na pôde Bosny a Hercegoviny (Zenica, 19.11.). Na spečatenie postupu na Euro 2024 im stačí získať bod.

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina)

• Luxemburg

Luxembursko – Slovensko 0:1 (0:0)

• Stade de Luxembourg

Gól:
* v 21. minúte po zákroku Denisa Vavra rozhodca ukázal na biely bod, ale pokutový kop odvolal VAR
77. min – 0:1 D. Ďuriš

Žlté karty: 4 – 4
26. V. Thill, 27. L. Jans, 74. Da. Sinani, 90.+3 M. Olesen – 29. P. Pekarík, 79. R. Boženík, 90. T. Suslov, 90.+1 P. Hrošovský

strely celkovo (na bránu): 14:8 (3:2), rohové kopy: 5:4, ofsajdy: 3:2, držanie lopty (v %): 55 – 45, rozhodcovia: José María Sánchez – Pau Cebrián Devís, Iñigo Prieto (všetci Špan.), 9386 divákov

Luxembursko:
Moris – Jans (88. Carlson), Gerson, Chanot, M. Martins – V. Thill (88. Curci), Barreiro, C. Martins, Rodrigues – Da. Sinani, Olesen
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (90.+4 N. Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko – Duda (88. Hrošovský), Lobotka, Kucka – Schranz (63. D. Ďuriš), Polievka (63. Boženík), Suslov

I. polčas

V prvej polovici pondelkového duelu v Luxemburgu boli aktívnejší domáci futbalisti, slovenský brankár Martin Dúbravka však previedol niekoľko kvalitných zákrokov pri šanciach súpera.

Slováci mali aj šťastie, že hlavný arbiter zo Španielska po analýze videa odvolal pokutový kop, ktorý predtým nariadil za zákrok Denisa Vavra na domáceho futbalistu.

II. polčas

Po zmene strán síce tím Luxemburska opäť držal loptu častejšie na svojich kopačkách, nebol však až tak nebezpečný ako v prvej štyridsaťpäťminútovke.

O osude duelu napokon rozhodla 77. minúta a center Dávida Hancka z ľavej strany, keď sa lopta dostala až k voľnému Dávidovi Ďurišovi a striedajúci útočník z ligového MŠK Žilina z hranice „malého vápna“ prestrelil domáceho gólmana – 0:1.

V závere stretnutia si už Slováci ustrážili najtesnejší náskok, ktorý ich priblížil k ME 2024.

Hlasy po zápase:

• zdroj: priamy prenos RTVS

Milan Škriniar (kapitán Slovenska): „Nebol to výkon, aký sme si predstavovali. Hra nám až tak nešla, ale je dôležité, že sme do toho vložili srdiečko, bojovali a získali dôležité tri body. Najmä v prvom polčase sme pokazili veľmi veľa prihrávok a súper mal z toho šance. Sme radi za toto víťazstvo, ktoré nás priblížili k splneniu sna – postupu na ME.“

Denis Vavro (obranca Slovenska): „Sami sme si to komplikovali, v prvom polčase sme robili veľa chýb a to nás stálo sily. Po zmene strán sme ich už takmer do ničoho nepustili. Vezieme si domov dôležité tri body, po ktoré sme si prišli. Môžeme to spečať doma a bol by to skvelý pocit. Dúfam, že nás ľudia prídu podporiť a spolu si to užijeme. V októbri sme tímu Portugalsku strelili dva góly, čo nik v tejto kvalifikácii nedokázal, my sme sa však sústredili najmä na pondelkový súboj v Luxembursku.“