Hamran bude určite Ficovým terčom, je to však známe meno, ktoré môže prilákať voličov pre Demokratov, hovorí politológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
65ec39df60d94312913352.jpg
Kandidát do Európskeho parlamentu Štefan Hamran počas tlačovej besedy strany Demokrati na tému: Z tejto kandidátky sa Fico nepoteší: v zápase o demokraciu, spravodlivosť a bezpečnosť neustúpime. Bratislava, 9. marec 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalý policajný prezident Štefan Hamran vstupuje do politiky a kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu za stranu Demokrati.

„Správa ma trochu prekvapila, predsa ide o bývalého policajného prezidenta, a tam sa vyžaduje apolitickosť. Na druhej strane, Štefan Hamran naznačoval, že neplánuje končiť vo verejnom priestore,“ pripomenul v úvode politológ Tomáš Koziak.

„Odišiel do výsluchového dôchodku, takže je absolútne slobodný človek a môže kandidovať kde chce. V princípe nevidím na tom nič zlého,“ doplnil ďalej Koziak. Odborníka skôr prekvapilo to, že exšéf polície kandiduje do europarlamentu, pretože očakával, že by sa mohol angažovať skôr v domácej politike.

Politik alebo policajný prezident?

Hamran svojou kandidatúrou do eurovolieb za Demokratov nepotvrdil to, čo mu vyčítala bývalá opozícia na čele so Smerom-SD, že robí politiku a je skôr politik ako policajný prezident?

„Samozrejme, že bude jednoduchším terčom pre koaličných politikov ako ktokoľvek iný. Budú poukazovať na to, že týmto prezradil, že je spätý s politikou, a že konal toho času na politickú objednávku,“ hovorí Koziak. Na druhej strane, je to meno, ktoré je dostatočne známe a pre voličov môže byť tým, kvôli ktorému odovzdajú hlas práve Demokratom,“ podotkol tiež politológ.

Zaujímavé je aj to, prečo sa Hamran objavil na kandidátke Demokratov a nie u Progresívneho Slovenska. „Progresívne Slovensko by bolo určite očakávanejšie,“ súhlasí Koziak.

DEMOKRATI: Predstavili kandidátku do EP
Sprava: Kandidáti do Európskeho parlamentu Michal Drotován, Dorota Nvotová, Natália Svítková, Štefan Hamran, Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Jaroslav Naď, Eduard Heger, Jana Žitňanská, Monika Podhorány Masariková, Jarmila Koteková, Tomáš Meravý a Michal Kiča. Foto: SITA/Jana Birošová

Bol Naď zmenou k lepšiemu?

V decembri minulého roka si Demokrati zvolili nového predsedu, ktorým sa stal bývalý minister obrany Jaroslav Naď. Bola to pre stranu zmena k lepšiemu? „Je určite výraznejšou osobnosťou ako pán Heger, minimálne v oblasti politickej komunikácie. Pôsobí živšie, výraznejším spôsobom,“ zhodnotil Koziak osobnosť Naďa.

„Heger pôsobil občas skutočne až ospalým dojmom v prípade komunikácie. Toto sa určite netýka pána Naďa, ktorý je výraznejší a dôraznejší typ,“ hovorí odborník.

„Posledná vec, ktorú volič chce, je nudný politik,“ zdôraznil Koziak. V prostredí ostrého politického boja ako je u nás, nudný politik nemá šancu. Kde je politika dramatická, výrazná a človek je zvyknutý na dramatické politické zmeny, nemôže byť na čele politickej strany nevýrazný a nudný politik a toto bol prípad pána Hegera,“ vraví odborník.

DEMOKRATI: Predstavili kandidátku do EP
„Je určite výraznejšou osobnosťou ako pán Heger, minimálne v oblasti politickej komunikácie. Pôsobí živšie, výraznejším spôsobom,“ zhodnotil Koziak osobnosť Jaroslava Naďa. Foto: SITA/Jana Birošová

„Oproti takému výraznému komunikátorovi ako je Robert Fico, nemôžu postaviť do televíznej debaty niekoho, kto bude pôsobiť ospalým dojmom, nechá si skákať do reči a kto si nevybojuje pre seba priestor. Naď ani Hamran nie je ten, kto by si nechal ten priestor v politických debatách ukradnúť,“ skonštatoval Koziak.

Podľa odborníka ide o všeobecný problém súčasnej opozície. „Aj pán Šimečka si necháva často ukradnúť priestor v politických debatách, lebo je mu proti srsti skákať do reči a prerušovať druhého. Vieme, že je neslušné skákať do reči, ale keď mám proti sebe diskutéra, pre ktorého je toto typický prejav komunikácie, a keď mi ten protivník zoberie slovo, neviem povedať voličom svoj názor,“ pripomína odborník.

Demokratov do eurovolieb povedie Naď

Kandidátnu listinu mimoparlamentnej strany Demokrati do eurovolieb povedie jej predseda Naď. Na druhom mieste bude bývalý policajný prezident Hamran. Do europarlamentu kandidujú tiež expremiér Eduard Heger, Jana Žitňanská, Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Dorota Nvotová, Michal Kiča, Jozef Mihál a Kristián Čekovský. Na kandidátke budú aj Michal Drotován, Jarmila Koteková, Natália Svitková, Monika Podhorány Masariková a Tomáš Meravý.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V prípade Demokratov kandidujú politické špičky do europarlamentu a svoju kandidátku postavili z toho najlepšieho čo majú. Na rozdiel od iných politických strán ako napríklad SNS či strana SaS, u ktorých kandidujú aktívni politici, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady či ministrami, čo možno považovať za obrovský problém. Možno to nazvať podvodom na voličoch,“ hovorí Koziak. V prípade Demokratov kandidáti nemajú žiaden mandát a tak sa dá očakávať, že nastúpia do europarlamentu.

Aké sú šance, že budú Demokrati zvolení do europarlamentu z pozície mimoparlamentnej strany? Majú potenciál k sebe pritiahnuť voličov. Nestavil by som si na to, že nezískajú mandát v eurovoľbách,“ zhodnotil Koziak.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea LetanovskáEduard HegerJaroslav NaďŠtefan HamranTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie Strana Demokrati