Menšinová vláda Eduarda Hegera v parlamente padla. Na rade je prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá musí vládu odvolať, ale zároveň môže poveriť niekoho zostavením novej, prípadne počkať kým parlament neodsúhlasí predčasné voľby. Všetko však mohlo byť inak , a znovu bol v hlavnej úlohe šéf OĽaNO a minister financií Igor Matovič.
Matovič mal odstúpiť a všetko by sa možno utriaslo
Ešte predpoludním som chcel pochváliť Matoviča, že ponúkol funkciu, len aby SaS stiahla návrh na odvolanie Hegerovho kabinetu. Niekto by povedal šľachetné gesto, ale už samotná tlačovka najsilnejšej parlamentnej strany naznačila, že tu niečo nesedí.
Hlasovanie rozhodlo o osude Hegera, poslanci vyslovili vláde nedôveru a za jej pád bolo 78 poslancov (online)
Po prvé, Matovič prečítal iba vyhlásenie a po druhé dal na stôl svoju funkciu iba podmienečne. Bolo jasné, že samotné vyhlásenie neprišlo z Matovičovej hlavy a bol donútený ho predniesť. Potvrdili to aj niektorí jeho spolustraníci, ktorí uviedli, že podľahol tlaku liberálneho krídla v hnutí.
Napriek tomu som uvažoval, že v očiach verejnosti by zostal „čierny Peter“ v rukách Richarda Sulíka, lebo by ťažko vysvetlil verejnosti, že aj po odchode Matoviča z vlády stále trvá na jej odvolaní. Veď práve odchod ministra financií bola najzákladnejšia podmienka letných rokovaní o zotrvaní SaS vo vláde a teraz, keď by im to nestačilo, by to neinformovaný občan ťažko pochopil.
Nejaký výdavkový limit v rozpočte málokoho zaujíma, lebo ani nevie, čo to vlastne je.
Všetko pohnojil Matovič
„Igor Matovič vo štvrtok podvečer prišiel doručiť do prezidentskej kancelárie demisiu. Pred zamestnancami kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie Metodovi Špačekovi z rúk. Demisia tak nebola doručená do kancelárie prezidentky,“ uviedla na sociálnej sieti prezidentka Čaputová.
Prezidentka Čaputová opísala, čo Matovič v paláci vystrájal so svojou demisiou
Práve tento krok vyvolal vlnu reakcií a ako som sa dopočul mohla sa dosiahnuť dohoda o ďalšom odložení hlasovania a hľadania kompromisu, tentoraz však bez Matoviča. To sa posilnilo po informácii, že hlavný aktér tejto drámy, je v prezidentskom paláci a práve podáva demisiu. Nakoniec však bolo všetko inak, zvlášť keď prišla informácia o udalosti, ktorú opísala samotná prezidentka.
Matovič zmenil názor po jednom telefonáte o "bojovníkoch", kauzu vytrhnutia demisie z rúk vidí inak ako prezidentka (video+foto)
Z hrdinu sa tak Matovič stal porazeným, ktorý si zabuchol dvere pre ďalšiu vážnejšiu politickú kariéru. „Mal som slabú chvíľu,“ vysvetlil svoj krok v prezidentskom paláci.
Jasné je, že sa pokúsi prezentovať svoju „slabú chvíľu“, ako pokračovanie boja s mafiou, o závažnej korupcii Richarda Sulíka alebo telefonickej rady dobrého priateľa počas podávania demisie. Márne. Raz a navždy sa zapísal ako prvý minister, ktorý vytrhne z rúk už podpísanú demisiu. To sme tu ešte nemali. Má takýto človek aj naďalej viesť krajinu? Môže minister financií ad hoc meniť svoje rozhodnutia na základe rád priateľa po telefóne? Veď toto nie je „Milionár“. Matovič asi nevidí rozdiel.
Prezidentka musí poriadne zvážiť čo urobí
Ako som už uviedol na ťahu je prezidentka. Neprekvapí ma, ak znovu poverí Eduarda Hegera alebo niekoho iného z povolebnej koalície zostaviť novú vládu. Bez Matoviča by sa to možno dalo aj urobiť, ale stále existuje veľa otáznikov.
Umravní sa Boris Kollár a nebude klásť stále nové a nové požiadavky? Bude Richard Sulík kooperatívny aj keď zahlásil, že jeho strana by v prípadnej novej vláde nebola, ale by ju vedela podporovať? Čo urobí množstvo tzv nezávislých poslancov, ktorí tiež budú chcieť niečo, aby vládu podporili? Podobných otáznikov je ešte stále veľa, ale možností málo.
Prezidentka jednoducho nemôže vyhlásiť predčasné voľby, ako to žiada opozícia, lebo stále v parlamente nie sú schválené príslušné legislatívne opatrenia. Pripomínam, že na to treba 90 hlasov. Otázne je napríklad, či sa budú chcieť viacerí poslanci zrieknuť svojho teplučkého miestečka a pekných platov ak vedia, že po voľbách pravdepodobne pôjdu do zabudnutia.
Kto zoberie množstvo poslancov OĽaNO, ktorí sa do parlamentu nedostanú, na vlastnú kandidátku, keď každá strana má množstvo hladných úst vo svojich radoch?
Často sa hovorí o úradníckej vláde. Tá by však musela po mesiaci od menovania získať podporu v parlamente. Sám si neviem predstaviť, ako by opozícia za to hlasovala bez vidiny predčasných volieb. Jedným slovom čakajú nás veselé Vianoce a pre niekoho aj možno šťastný Nový rok.