Hasiči pre silný vietor uskutočnili takmer 100 výjazdov, najviac zasahovali v okolí Žiliny a Martina (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HASIČI: Odstraňovali následky nepriaznivého počasia
Spolu 65 zásahov profesionálnych a dobrovoľných hasičov si v Žilinskom kraji vyžiadali večerné a nočné búrky. Foto: archívne, SITA/ Prezídium HaZZ
  • aktualizované 15. júla 16:59

Spolu 65 zásahov profesionálnych a dobrovoľných hasičov si v Žilinskom kraji vyžiadali večerné a nočné búrky. Podľa Michala Kypusa z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline, bola najvážnejšia situácia v okolí Žiliny a Martina.

Príslušníci HaZZ v Žiline zasahovali 11-krát, ich kolegovia z Okresného riaditeľstva HaZZ v Martine mali o jeden zásah menej.

Zasahovali aj dobrovoľní hasiči

„Hasiči prevažne odstraňovali stromy a konáre, ktoré popadali na cesty, elektrické vedenie a odparkované vozidlá. Riešili tiež problémy s odtrhnutým bilboardom, podfúknutou strechou a odčerpávali vodu zo zatopenej budovy,“ priblížil prácu hasičov Kypus.

V teréne bolo aj množstvo dobrovoľných hasičov, napríklad z kysuckých obcí Oščadnica, Klokočov, Veľké Rovné, či obcí Blatnica, Žabokreky v turčianskom regióne.

„Celkom zasahovalo 79 profesionálnych a 148 dobrovoľných hasičov a bolo nasadených 70 kusov hasičskej techniky,“ dodal Kypus.

Takmer 100 výjazdov

Hasiči tiež uskutočnili pre silný vietor do štvrtkového rána 94 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná celkom 40-krát.

Zamestnancom Štátnych lesov Tatranského národného parku sa podarilo opäť spriechodniť pre turistov chodník v Bielovodskej doline. Odstránili z neho popadané stromy po nočnej búrke.

Problémové úseky v Západných Tatrách

Upozorňujú však, že problémy môžu mať turisti pri prechode Juráňovou a Bobroveckou dolinou v Západných Tatrách. Chodníky sú priechodné, intenzívne dažde však narušili ich povrch či povymývali štrk, informovali štátne lesy.

Po vyčíňaní počasia je ešte nepriechodný chodník pri Rainerovej chate. „Na červeno značenom turistickom chodníku medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou ležia pováľané stromy, niektoré visia i priamo nad chodníkom a môžu ohroziť vašu bezpečnosť,“ upozornili štátni lesníci.

V Banskobystrickom a Trenčianskom kraji zasahovali pri udalostiach v súvislosti s počasím 21-krát a v Prešovskom kraji uskutočnili 10 výjazdov.

Vo väčšine prípadov odstraňovali popadané stromy z ciest, zo zaparkovaných vozidiel a elektrických vedení a odčerpávali vodu zo zatopených pivníc. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídium Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Technické výjazdy

V Prešovskom kraji absolvovali vo štvrtok spolu 12 výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím na východe Slovenska. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, najhoršia situácia bola v okrese Poprad, kde zaznamenali šesť výjazdov.

Dva výjazdy boli v okresoch Prešov a Bardejov, po jednom v okresoch Svidník a Stará Ľubovňa. Celkovo pri nich zasahovalo 29 hasičov so 14 kusmi techniky. „Boli to technické výjazdy väčšinou k popadaným stromov buď cez cestu alebo telekomunikačné vedenie. Nie je to nič veľké,“ skonštatoval operačný dôstojník.

V Prešove je zúžená premávka

Na ulici Armádneho Generála Svobodu v Prešove je pri nákupnom centre Eperia v smere od Košíc na Vranov nad Topľou zúžená premávka do jedného jazdného pruhu. Ako informuje prešovská polícia na svojej sociálnej sieti, dôvodom je podmytie cesty po prívalovom daždi.

„Na tomto úseku treba rátať so zdržaním. Pre plynulejší prejazd odporúčame použiť trasu Východná – Rusínska,“ avizuje polícia, ktorá riadi premávku v danom úseku. „Vodičov žiadame o rešpektovanie pokynov policajtov, dočasného dopravného značenia a o trpezlivosť,“ dodala polícia.

Búrky na východe

Výstrahy však pokračujú aj vo štvrtok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal prvý stupeň varovania pred prívalovými povodňami. Informuje o tom na svojej webovej stránke. Prvý stupeň pre okresy Tvrdošín a Liptovský Mikuláš platí od 6:00 do 12:00.

SHMÚ zároveň upozorňuje, že na východe Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky. Preto vydal varovanie druhého stupňa pred búrkami pre okresy Poprad, Kežmarok, Levoča a Spišská Nová Ves.

Výstraha, SHMU
Výstraha pred búrkami. Foto: SHMU

Výstraha platí od 8:00 do 10:00. Výstraha pred búrkami prvého stupňa platí v priebenu štvrtka aj na celé východné Slovensko a časť stredného Slovenska.

Výstraha, SHMU
Výstraha pred prívalovými povodňami. Foto: SHMU

Zabezpečovacie práce po povodni

Vodné toky východného Slovenska sú vo štvrtok ráno ustálené, niektoré hladiny mierne klesli. Vodohospodári však upozorňujú, že avizované búrky môžu tento stav zmeniť. Aj naďalej pretrvávajú stupne povodňovej aktivity v okresoch Prešov, Stará Ľubovňa, Sabinov a Bardejov.

Informoval o tom Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku. Ten má v teréne 71 pracovníkov a 50 kusov techniky. „Vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie páce po povodni na miestach, kde je to možné. Ide najme o stabilizáciu svahov a odstraňovanie nánosov,“ uviedol hovorca.

Zosuv pôdy

Tretí stupeň povodňovej aktivity bol vo štvrtok ráno v obciach Malý Šariš, Rokycany, Milkušovce a Župčany v okrese Prešov, v obciach Mníšek nad Popradom, Jarabina, Kremná, Hraničné a Sulín v okrese Stará Ľubovňa a tiež v meste Stará Ľubovňa.

V obci Gregorovce v Prešovskom okrese bol rovnako vyhlásený tretí stupeň a následne samospráva vyhlásila mimoriadnu situáciu pre zosuv pôdy.

Príčinou sú vnútorné vody

Druhý stupeň povodňovej aktivity majú v mestách Veľký Šariš, Lipany, v obciach Lúčka a Miľpoš v okrese Sabinov aj v Kvačanoch v okrese Prešov. Rovnako je to v obciach Lenartov a Zborov v okrese Bardejov a v obci Kamenica v Sabinovskom okrese.

V mnohých prípadoch boli lokálne povodne podľa Bocáka spôsobené vnútornými vodami, teda stekaním vôd z okolitého prostredia, ako sú lesy a polia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína KrižanováMarián BocákMichal Kypus
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborPrezídium Hasičského a záchranného zboruPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavSlovenský vodohospodársky podnik