Hladovkári v zariadení pre cudzincov v Medveďove poukazujú na nedostatky, kontroly však žiadne pochybenie neodhalili (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útvar policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove
Útvar policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ľudia, ktorí vyhlásili hladovku v zariadení na zaistenie cudzincov v Medveďove žiadajú svoje prepustenie do otvorených zariadení, prístup k právnej pomoci a možnosť využiť služby sociálnej podpory.

Obmedzenie práva slobody

Konštatuje to organizácia Amnesty International Slovensko s tým, že v útvare sú zaistení prevažne ľudia z Iraku a Turecka, niektorí už niekoľko týždňov až mesiacov.

„Hladovkári poukazujú na viaceré nedostatky, akými sú zaistenie bez udania dôvodu či predpokladanej dĺžky zaistenia, nedostatočné hygienické štandardy a s nimi súvisiace šírenie infekčných chorôb, obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, tlmočníckym a právnickým službám,“ uvádza Amnestia.

Zároveň pripomína zodpovedným inštitúciám, že právo na slobodu možno obmedziť len za špecifických a výnimočných okolností.

Držanie protestnej hladovky

„Akékoľvek obmedzenie slobody migrantov a migrantiek či žiadateliek a žiadateľov o azyl musí byť jasne stanovené zákonom a v každom jednotlivom prípade musí byť obmedzené na nevyhnutnú dobu, primerané cieľu a nediskriminačné,“ zdôraznila mimovládna organizácia.

Policajné zaistenie cudzincov na Slovensku sa podľa Amnesty International týka aj ľudí, ktorí požiadali o azyl. Týmto ľuďom by podľa organizácie mal byť umožnený voľný pohyb, prípadne by mali byť prednostne umiestňovaní do otvorených zariadení, nie zaisťovaní.

Takisto organizácia konštatuje, že ľudia, ktorí sa rozhodli držať protestnú hladovku, musia mať prístup k zdravotným službám v súlade s lekárskou etikou.

„Zároveň nesmie byť porušené ich právo na slobodu prejavu, teda za držanie hladovky nesmú byť potrestaní ani donucovaní či inak zastrašovaní k jej ukončeniu,“ dodala Amnesty.

Zariadenie funguje v súlade so zákonom

Podľa medializovaných informácií začalo 19. októbra 45 osôb protestnú hladovku v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Do zariadenia prišiel v tejto súvislosti na kontrolu aj Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štátny tajomník rezortu vnútra Martin Kralovič v tejto súvislosti povedal, že zariadenie funguje v súlade so zákonom a medzinárodnými smernicami.

„Už tam boli vykonané dve kontroly z okresnej aj krajskej prokuratúry,“ povedal Kralovič s tým, že predmetné kontroly pochybenia neodhalili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KráľovičRóbert Dobrovodský
Firmy a inštitúcie Amnesty International SlovenskoÚtvar policajného zaistenia pre cudzincov