Hlivák už nechce byť šéfom Úradu pre verejné obstarávanie, kandidovať preto nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ÚVO: Hlivák nebude kandidovať na predsedu úradu
Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. augusta 16:45

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák nebude kandidovať na opätovné zvolenie do tejto funkcie. Potvrdil to s tým, že sa rozhodol vrátiť k práci advokáta.

Ako informoval v pondelok na tlačovej besede, spolu s tímom na úrade sa mu podarilo splniť zámery spred piatich rokov, keď sa stal predsedom ÚVO. Hlivákovi uplynie päťročné funkčné obdobie na čele úradu v polovici septembra.

Problematický zdravotný stav

Rozhodnutie šéfa úradu nekandidovať na tento post podľa jeho slov nečakane ovplyvnil jeho zdravotný stav, pre ktorý sa nebude opäť uchádzať o funkciu predsedu úradu.

„Táto pozícia, aspoň v mojom ponímaní, si vyžaduje plné pracovné nasadenie a tempo. Pre mňa je nepredstaviteľné, aby som z tohto nasadenia poľavil, zvlášť, keď je otázne, ako sa môj zdravotný stav bude vyvíjať,“ povedal Hlivák.

Úrad za uplynulých päť rokov podľa neho prešiel zásadnými zmenami. „Všetko úsilie, ktoré som spolu s mojím tímom vyvinul, bolo v snahe ochrániť verejný záujem a v prvom rade stáť na strane občana, zákona,“ uviedol.

Predseda poznamenal, že sa mu do bodky podarilo naplniť plán, s ktorým pred piatimi rokmi kandidoval, pričom aktivity jeho tímu na úrade ho prekonali. „Celej spoločnosti želám, aby sa do vedenia úradu dostal človek, ktorý bude mať na pamäti v prvom rade verejný záujem,“ dodal Hlivák. Pripravil už aj odpočet svojej činnosti na čele úradu od septembra 2017.

Úrad vlády predĺžil termín pre záujemcov o post

Záujemcovia o post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) môžu požiadať o účasť na verejnom vypočutí kandidátov až do 23. augusta 2022 do 15:00.

Úrad vlády SR predĺžil o týždeň pôvodný termín do 16. augusta z dôvodu dovolenkového obdobia. Ako v pondelok informoval tlačový a informačný odbor úradu vlády, zámerom predĺženia lehoty je poskytnúť uchádzačom viac času na podanie žiadosti. Verejné vypočutie uchádzačov o post na čele ÚVO by malo byť najneskôr 23. septembra.

„Naším hlavným cieľom je zrealizovať proces voľby predsedu Úradu pre verejné obstarávanie transparentným spôsobom. Veríme, že predĺženie lehoty na predloženie žiadosti o účasť na verejnom vypočutí prispeje k prihláseniu čo najväčšieho počtu kvalitných záujemcov o kandidatúru na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie,“ uviedol vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.

Záujemcovia o post nového predsedu ÚVO musia absolvovať verejné vypočutie odbornou komisiou a splniť prísne kritériá na výber. Až následne môžu byť odporučení na ďalšie schválenie vládou, resp. Národnou radou SR. Cieľom výberového procesu je podľa úradu vlády získať kandidáta, ktorý má najlepšie predpoklady na riadenie úradu a zabezpečovanie jeho nezávislosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie