Hnutie Slovensko opúšťa viacero členov a bývalých poslancov. Prezidentská kandidatúra Matoviča bola pre nich poslednou kvapkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Poslanec NR SR za hnutie Slovensko Igor Matovič (v popredí). Foto: archívne, SITA/ Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) opúšťajú viacerí členovia a bývalí poslanci Národnej rady SR. Odchádza bývalá jednotka kandidátky OĽaNO v predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 Mária Šofranko, bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, exposlanci Peter Liba, Vojtech Tóth, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR Veronika Gmiterko a bývalý poslanec a exriaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz.

Nepáči sa im fungovanie hnutia

Odchádzajú tiež ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní. Ako uviedli vo svojom spoločnom stanovisku, ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím pod vedením Igora Matoviča sa rozhodli po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia.

„Dôvodom je chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ uviedli.

Prezidentská kandidatúra Matoviča bola poslednou kvapkou

Členmi a poslancami hnutia sa podľa svojich slov stali preto, aby sa zasadili za rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku, ako aj očistu verejného života. Za posledný rok sa však do politiky bývalého OĽaNO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania.

Vedenie hnutia podľa nich nie je otvorené diskusii, a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola, tvrdia odchádzajúci členovia.

„Kandidatúra predsedu hnutia Igora Matoviča v prezidentských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne, je len poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch vedenia hnutia Slovensko. Tento prístup pokladáme za nepochopenie dôležitosti situácie,“ vyhlásili.

Zneužívanie iných na dosiahnutie osobných cieľov

Odchádzajúci členovia hnutia ďalej uviedli, že ľudia s iným názorom nie sú pre nich nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujú za veľmi dôležitú.

„Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ dodali. Podčiarkli, že posledné rozhodnutia a kroky vedenia ich presvedčili, že hnutie Slovensko nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením.

„Preto v ňom svoju budúcnosť nevidíme a rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou. Dnešným dňom sme požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko,“ uviedli na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJán MaroszMária ŠofrankoPeter KremskýPeter LibaVeronika GmiterkoVojtech Tóth
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoMF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenský pozemkový fond (SPF)Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti