- aktualizované 14. júla 14:16
Hnutie Sme rodina navrhlo koaličným partnerom zmenu ústavy, ktorá by umožňovala vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR). Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Druhá najsilnejšia koaličná strana pritom presadzuje takzvaný litovský model. Ten by referendum o predčasných voľbách umožňoval, zároveň by však vylúčil možnosť konania referenda krátko pred voľbami do NR SR a krátko po nich.
Podľa Hegera sú dôležitejšie témy
„Tam to majú, myslím, tak, že to referendum môže byť v druhom a treťom roku vládnutia. Nám by takáto predstava vyhovovala a považovali by sme ju za dobrú,“ povedal Krajniak. Dodal, že v rámci koalície zatiaľ v otázke takejto zmeny ústavy dohoda nenastala.
Korčok sa zastal Čaputovej, kritika na adresu prezidentky pre zlyhané referendum nie je na mieste
„Počul som o tom a môžeme o tom diskutovať, ale myslím si, že aktuálne máme na stole dôležitejšie témy, než je táto téma,“ reagoval pred rokovaním vlády premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že o referende sa najbližších šesť mesiacov rozprávať nebudú.
Remišová považuje diskusie za absurdné
Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) považuje diskusie v koalícii na tému referenda o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády za absurdné. Povedala to po rokovaní vlády s tým, že by sa na takomto referende nezúčastnila.
Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) nepotrebuje Slovensko v otázke referenda žiadnu úpravu Ústavy SR. „Ak by som mal ja hlasovať, tak určite hlasujem proti takémuto návrhu,“ uviedol Naď po zasadnutí kabinetu.