Ingebrigtsen prekonal 24-ročný rekord El Guerrouja na 2000 m, podľa mladého Nóra to nebolo náročné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jakob Ingebrigtsen
Míting Diamantovej ligy v belgickom Bruseli priniesol svetový rekord 22-ročného Nóra Jakoba Ingebrigtsena na netradičnej vzdialenosti - na 2000 m. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Míting Diamantovej ligy v belgickom Bruseli priniesol svetový rekord 22-ročného Nóra Jakoba Ingebrigtsena na netradičnej vzdialenosti – na 2000 m pokoril doterajšieho svetové maximum Maročana Hichama El Guerrouja z roku 1999 o 1,66 sekundy.

Nový rekord

Úradujúci olympijský šampión na 1500 m a majster sveta na 5000 m dosiahol čas 4:43,13 min. Predchádzajúci rekord 4:44,79 min dosiahol El Guerrouj ešte pred narodením mladého Nóra.

„Vždy je krásne prekonávať rekordy. Musím sa však priznať, že pokoriť toto maximum pre mňa nebolo až tak náročné,“ uviedol Ingebrigtsen. Vzdialenosť 2000 m je netradičná a nie je ani súčasťou vrcholných podujatí ako OH či MS.

Svetový výkon roka

Na mítingu DL sa japonská oštepárka Haruka Kitagučiová postarala o svetový výkon roka (67,38 m) a rekordom seriálu sa prezentovala jamajská šprintérka Shericka Jacksonová na 200 m.

Jamajčanka chcela v Bruseli prekonať „bradatý“ rekord Florence Griffithovej-Joynerovej z OH 1988 v Soule, časom 21,48 sekundy za ním však zaostala o 14 stotín sekundy.

Štvrtý najlepší výkon histórie

Tešiť ju môže „aspoň“ štvrtý najlepší výkon histórie na tejto vzdialenosti. Lepšia bola nedávno na svetovom šampionáte pri úspešnej obhajobe zlata.

V Budapešti jej namerali 21,41 sekundy. O svetový rekord sa pokúšal aj Švéd Armand Duplantis v skoku o žrdi. Najprv výkonom 610 cm prekonal rekord mítingu, neskôr však trikrát neuspel na 623 cm.

Vyvrcholením tohtoročnej edície Diamantovej ligy bude finálové podujatie v americkom Eugene naplánované na 16. a 17. septembra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať