Irán je údajne zapojený do plánovania povstaleckých útokov v Červenom mori, vyjadrujú tým podporu Hamasu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palestína, Hamas
Militant z Hamasu s vlajkou počas protestu v pásme Gazy. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Irán je podľa najnovších odtajnených informácií amerických spravodajských služieb „hlboko zapojený do plánovania operácií proti komerčným plavidlám v Červenom mori“. Televízii CNN to povedala hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watson.

Viac ako 100 útokov na lode

Jemenskí povstalci húsíovia, ktorých podporuje Irán, za ostatné štyri týždne vykonali viac ako 100 útokov voči zhruba desiatke komerčných lodí prechádzajúcich cez Červené more. Vyjadrujú tak podporu palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, ktoré je vo vojne s Izraelom.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Viacerí prepravcovia presmerovali svoje plavidlá na inú trasu. Americké tajné služby podľa Watson uvádzajú, že iránska podpora počas krízy v Pásme Gazy umožnila húsíom začať útoky proti Izraelu a námorným cieľom, pričom Irán často odovzdával operačné rozhodovacie právomoci húsíom.

„Irán má možnosť poskytnúť alebo odoprieť túto podporu, bez ktorej by húsíovia mali problém efektívne sledovať a zaútočiť na komerčné plavidlá plaviace sa po lodných trasách cez Červené more a Adenský záliv,“ povedala Watson.

Taktické informácie pre húsíov

„Taktické spravodajské informácie poskytované Iránom sú rozhodujúce pri umožňovaní húsíom zameriavať sa na námorné plavidlá, odkedy skupina v novembri začala útoky,“ vyjadrila sa hovorkyňa.

Spravodajské informácie naznačujú, že Irán poskytol húsíom monitorovacie systémy, ktoré im umožňujú fungovať v námornom priestore. Drony a rakety, ktoré povstalci používajú na útoky, im tiež poskytol Irán v rámci vyzbrojovania skupiny od roku 2015.

Vstup potravín a liekov do Gazy

Húsíovia povedali, že ustúpia, až keď Izrael povolí vstup potravín a liekov do Pásma Gazy. Ich útoky by mohli byť zamerané na spôsobenie ekonomických problémov spojencom Izraela v nádeji, že budú tlačiť na to, aby zastavili bombardovanie palestínskej enklávy.

Spojené štáty americké tento týždeň spustili námornú koalíciu zameranú na posilnenie bezpečnosti v južnom Červenom mori. Pentagon vo štvrtok uviedol, že sa dosiaľ k iniciatíve pridalo 20 krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hamás