Izrael v podstate súhlasil s rámcom pre dohodu o prímerí s Hamasom, tvrdí americký predstaviteľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izraelsko palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Izraelský vojenský vrtuľník nad Pásmom Gazy. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Izrael v podstate podporil rámec navrhovanej dohody o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov. Uviedol to nemenovaný popredný predstaviteľ americkej administratívy s tým, že teraz je na militantnom hnutí Hamas, aby s ním súhlasilo.

Šesťtýždňové prímerie

Návrh, ktorý podľa spomenutého predstaviteľa Izraelčania „viac-menej prijali“, zahŕňa šesťtýždňové prímerie, ako aj prepustenie rukojemníkov Hamasu považovaných za zraniteľných, medzi ktorých patria chorí, ranení, starší ľudia a ženy.

Medzinárodní mediátori pracujú na sprostredkovaní dohody, ktorá by zaviedla pokoj zbraní pred moslimským posvätným mesiacom ramadán, ktorý sa začne okolo 10. marca.

Rokovania o dohode

Dohoda by pravdepodobne umožnila dodať pomoc státisícom zúfalých Palestínčanov na severe Gazy, ktorým podľa humanitárnych predstaviteľov hrozí hladomor.

V nedeľu by mali v Egypte pokračovať rokovania o dohode. Podľa vysokopostaveného egyptského predstaviteľa, ktorý si prial zostať v anonymite, mediátori z Egypta a Kataru očakávajú, že počas rokovaní v Káhire dostanú odpoveď od Hamasu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hamás