OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael, Palestína
Príbuzní Jicchaka Zeigera kladú izraelskú vlajku nad jeho telo počas pohrebu na cintoríne v Jeruzaleme. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Organizácia Spojených národov (OSN) a niekoľko krajín vyzvali na nezávislé vyšetrovanie úmrtí viac ako 100 Palestínčanov počas štvrtkovej dodávky humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Najmenej 117 ľudí zomrelo a viac ako 760 utrpelo zranenia, keď sa ľudia zhŕkli k humanitárnemu konvoju. Palestínske militantné hnutie Hamas tvrdí, že izraelské sily strieľali na civilistov, zatiaľ čo podľa Izraela väčšina zomrela pri tlačenici po jeho varovných výstreloch.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Incident viedol k medzinárodnej kritike Izraela, pričom napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že civilisti sa stali terčmi izraelských vojakov. Generálny tajomník OSN António Guterres incident odsúdil a povedal, že „zúfali civilisti“ potrebujú urgentnú pomoc.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zase incident označil za „totálne neprijateľný masaker“ Incident sa stal niekoľko hodín predtým, ako ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že počas vojny Izraela a Hamasu zomrelo viac ako 30-tisíc Palestínčanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresEmmanuel MacronJosep Borrell
Firmy a inštitúcie HamásOrganizácia Spojených národov (OSN)